Son Paylaşım

Nusret, garsonların bahşişine el koydu mu?

Nusret Gökçe, New York’taki restoranında çalışanların bahşişine el koyduğu için 250 bin dolar ceza ödediği iddiaları ile ilgili konuştu

Dünyanın dört bir yanında açtığı restoran zincirleri ve şovlarıyla bilinen Nusret Gökçe’nin New York’taki restoranında çalışanların bahşişlerine el koyduğu iddia edildi. Gökçe bu yüzden ABD mahkemeleri tarafından 250 bin dolar para cezası ödemeye mahkum edildi. Nusret Gökçe bu iddialara açıklık getirdi.

Cengiz Semercioğlu’na konuşan ünlü işletmeci, hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Ödedim ama sor bakalım neden ödedim?

Semercioğlu’nun o yazısının bir bölümü şöyle:

Nusret’in New York’taki dükkanında çalışanların bahşişinden pay aldığı için 250 bin dolar ceza ödediği haberleri çıktı.Nusret’le bu işin aslını astarını konuştum.

Dün sabah Dubai’deydi ve meseleyi ilk ağızdan dinledim.Nusret, 250 bin dolar ceza ödediğini doğruladı.“Cezayı ödedim ama bir sor bakalım neden ödedim” diyerek başladı anlatmaya.

Çalışanların bahşişinden pay almam

Çalışanların bahşişinden tek kuruş pay almadığını, bunu sadece New York’taki değil hiçbir dükkanında yapmadığını çok açık bir dille söyledi.“Ben çalışanların bahşişinden pay almam, bunu hiçbir zaman hiçbir dükkanımda yapmadım” dedi.

Performanslarından memnun değildim

“Peki neden ceza ödedin?” diye sordum…“Dört çalışanın performansından memnun değildim. Bizim dükkanın çalışma anlayışına uymuyorlardı. Benim istediğim kadar iyi değillerdi ve hemen işlerine son verdim” yanıtını verdi.

İş akdini hemen ve tek taraflı feshedince, dört çalışan mahkemeye başvurmuş.Mahkeme de 250 bin dolar ceza ödemesine karar vermiş Nusret’in.Bu cezayı ödediği için hiç pişman gibi gelmedi bana Nusret.

Bak biz sana neler yapacağız

Aksine performansını beğenmediği çalışanlardan kurtulduğu için mutluydu.“Bu meselede çalışanların intikam duygusu devreye girdi.İşten atıldıkları için ‘Bak biz sana neler yapacağız’ duygusuyla hareket edip bu bahşiş meselesini ortaya attılar.

Çalışanın bahşişine göz koyan patron

Haberler de böyle yayıldığı için bir anda ‘çalışanın bahşişine göz koyan patron’ olarak yaftalandım” dedi.Hakkındaki iddiaları kesin bir dille yalanladı.Dubai’den Miami’ye, New York’tan Mykonos’a kadar uzanan, dünya zincirine dönüşen ve çok ciddi cirolar yapan Nusret’in bahşişten gelecek günlük 300-500 dolar pay için bunu yapacağına ihtimal vermiyordum.Yanılmamışım.

Tövbe tövbe Allah korusun

Nusret Instagram hesabından yaptığı açıklamada da şu ifadeleri kullandı: “Vallahi billahi tillahi yalan! Tövbe tövbe Allah korusun ne benim ne de şirketimiz mizacına uymaz emeğin kutsallığının önemini en iyi bilenlerdenim. Bu zamana kadar çalışan yol arkadaşlarımın emeğinin karşılığına zerre kadar dokunma ihtimalim aklımın ucundan geçmez. Kul hakkı en büyük hassasiyetim ve hayattaki tek korkum kırmızı çizgimdir.