Spor

Ali Koç: Antrenman verileri kulüp dışına sızdırıldı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, "Sezon başından itibaren yardımcı antrenörlerden biri antrenman verilerini, kulüp dışına sızdırdı." dedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Volkan Demirel, Aatıf Chahechouhe ve Nabil Dirar'ın kadro dışı bırakılması ve teknik heyette bazı çalışanlarla yolların ayrılmasıyla ilgili FBTV'de açıklamalarda bulundu.

Aatıf Chahechouhe ve Nabil Dirar'ın disiplin ve performans yetersizliği sebebiyle kadro dışı bırakıldığını söyledi.

Bahsi geçen oyuncuların takım oyunundan uzak bir görüntü sergilediğini belirten Ali Koç, "Chahechouhe ve Dirar, disiplinsizlik ve performanslarındaki yetersizlikten dolayı kadro dışı bırakıldı. Genellemek gerekirse onlarda disiplinsizlik, ciddiyetsizlik ve vurdumduymaz tavırlar var. Sonuçlar iyi gitmediği için istemediğim derecede soyunma odasındayım ve bazı şeyleri gözlemliyorum. En mutsuz günlerimizde bile bu 2 oyuncu şen şakrak. En azından benim arzuladığım, aşılamak istediğim, talep ettiğim bir ruhu yansıtmayan bir davranış içindeler." diye konuştu.

Kayserispor maçının ardından sorunlar konuşulurken soyunma odasında Chahechouhe'nun da söz aldığını aktaran Koç, şunları anlattı:

"Özelimizin sızdırılması kırmızı çizgilerimizden biridir. Sorunlarımızı sorduk. Ben çok sesliliğe inanırım. Aatıf konuştu diye cezalandırılacak değil. Aatıf; 'Takım olamadık, bu takım zayıf, geçen sene zayıf değildi ama bu sene daha zayıf' dedi. Buradaki olay bu 2 kişinin ahengi bozması ya da takım olmaya katkı sağlamaması. Dirar kadroya giremeyince bu, Aatıf için çok büyük memnuniyetsizlik oldu. Takım içinde gruplaşmalar var. Bu iki oyuncu da bunlardan biri. Aatıf, Dirar'ın oynaması için açık açık lobi çalışması yaptı. Aatıf ve Dirar takım içinde gruplaşmalar oluşturdu."

"Antrenman verileri kulüp dışına sızdırıldı"

Teknik heyetten analist Turgay Altay, kaleci antrenörü Murat Öztürk ve kondisyoner Alper Aşçı ile ilgili açıklamayı bir plan çerçevesinde bekledikten sonra yaptıklarını vurgulayan Ali Koç, "Futbol takımı açısından bugün içinde bulunduğumuz durumda, bizim yaptığımız ya da yapmadığımız birçok aksiyonun etkileri olmuştur ama bu anlatacağım durumun da çok büyük etkileri olmuştur. Bu durum yaşandığı için puan durumumuz bu halde demiyoruz ama engellerin daha iyi anlaşılmasını, nelerle uğraştığımızın anlaşılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bahsi geçen 3 antrenörle, Fenerbahçe eski teknik direktörü Aykut Kocaman ve sportif direktör Damien Comolli'nin raporları çerçevesinde yola devam ettiklerini belirten başkan Koç, şöyle konuştu:

"Bu değişim sürecinde yumuşak bir geçiş için teknik kadronun kalmasının orta vadede yararlı olduğunu düşündük. Biz kendileriyle çalışmak istedik. Sezon açılışına birkaç gün kala bu ekip istifa etti. Biz de Aykut hocayı aradık. Hocamız da bizlerle çalışmaları için ekibine talimat verdi. Keşke bu adımı 4 ay önce atsaydık da bugün bunları konuşmasaydık. Bu arkadaşlara verilen sorumluluklarda aksaklıklar yaşanıyor. Bu kişiler, yeni ekibe yardımcı olma konusunda fark edilir şekilde isteksiz davranıyor. Takım içerisinde sorunları nasıl aşarız konuşmaları yapılırken Turgay Altay'ın tesisleri içinde, 'Bana ne, benim sorunum mu? Fenerliler düşünsün' diye beyanı var. Bu birkaç defa söyleniyor. Kayserispor maçının 2 gün sonrasında yoğun bir antrenman gerçekleştiriliyor. Dayanıklılık testi yapılıyor, onun arkasından 90 dakikalık bir çalışma gerçekleştiriliyor ve oyuncular tepki gösteriyor, hocaya söylüyor. Daha sonra bu çalışmanın tamamen yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Bunun çok ağır sakatlıklara sebep olabileceği öğreniliyor. Alper Aşçı'nın sorumluluk alanı değiştiriliyor ve antrenman planlarına karışmaması söyleniyor. Süreç ilerledikçe görevlerinde aksaklıklar oluşuyor. Bu arkadaşlar mevcut işleyişin başarısız olması için çaba gösteriyorlar. Beşiktaş maçından önce soyunma odasına gelindiğinde yerde halı var. Bu halı ne diye soruyorlar, bu arkadaşlardan biri halıyı göstererek, 'Beşiktaş bizi yenecek, hocanın cenazesini halıya saracağız' diyor ve dalga geçiyorlar. 'Bu takımı yenemeyiz, kalitemiz yok, hoca bu işi bilmiyor' gibi yorumlarda bulunuyorlar. Motivasyonu düşürmek için çaba harcıyorlar. Maç berabere bitince bu sonucun hiçbir işe yaramayacağını, ne prim aldıklarını ne de hocanın gönderileceğini açık açık ifade ediyorlar. Spartak Trnava maçında da kamp yapılan otelde bazı oyuncular üzerinde özellikle olumsuz hava oluşturmaya çalışıyorlar. Bazı oyunculara safınızı belli edin şeklinde söylemlerde bulunuyorlar. Maç öncesi Turgay Altay 'Yönetimden bilgi aldım hocanın görevden alındığı tebliğ edilmiş' şeklinde ifadeler kullanıyor. Yine halı stada geldiklerinde yere serilmiş. Bu sefer cenazeyi kesin kaldırıyoruz diyorlar. Ertesi gün kazandıktan sonra Samandıra'ya gidince 'Fenerliler maçı kazandınız ya yüzünüz gülüyor' diyorlar. Bunlar zaman içinde ortaya çıktı."