Spor

Fatma Damla Altın’ı topuz yaptığı saçları şampiyonluktan etti

2019 IPC Para Atletizm Gençler Dünya Şampiyonası’na katılan Samsunlu özel sporcu Fatma Damla Altın, uzun atlama finalinde saçlarının topuzu yere değince altın madalyayı kaçırmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Dünya Gençler Para Atletizm Şampiyonası, İsviçre’nin Nottwil kentinde Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından düzenlendi. Fatma Damla Altın’ın T20 kategorisi uzun atlamada 5.17’lik atlayışı, saçı yere değince 5.02 ölçüldü.

Altın, bu dereceyle 5.05 metre atlayan rakibinin gerisinde kalıp, elde ettiği gümüş madalyayla hem üzüntü hem de sevinci bir arada yaşadı.

Dünya şampiyonluğunu kaçırmanın üzüntüsünü yaşadığını aktaran Altın, “Normalde 5.17 metre atladım ama hakemlerin saçımın yere değdiği yeri ölçmesi nedeniyle 5.02’lik derece ile altın madalyayı kaçırdım. Saçım topuz olduğu için yerde iz yaptı. Hakemlerin, kumun üzerinde en gerideki bıraktığım izi, yani saçımın yere değdiği noktayı ölçmesi, beni altın madalyadan etti. Bundan sonraki şampiyonalarda daha dikkatli olup, altın madalya ile Türkiye’ye döneceğim.”

Antrenör Aytunç Göz ise sporcusunun şampiyonada 5’inci hakkını kullanırken çok heyecanlı olduğuna işaret ederek, “Sporcumuz daha önceki atlayışlarında hiç 5 metrenin üzerine çıkmamıştı. Beşinci hakkını atlarken saçını topuz biçiminde toplamıştı. Maalesef ölçümler en son bıraktığı iz üzerinden yapıldığı için, saçının yere değdiği yer baz alındı. Yani saçlarının azizliği nedeniyle 3 santimetre farkla dünya şampiyonluğunu kaybetti. Normal atlayışı 5.17’ydi. Saçlarını bir sonraki şampiyonada kazıtması üzerinde espri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.