Spor

Fikret Orman: Quaresma yalan söylüyor

Fikret Orman, Beşiktaş Kulübü Gerede Kamp ve Dinlenme Tesisleri’nin açılışında, Ricardo Quaresma, Aboubakar transferi, hakem kararları hakkında konuştu.

Fikret Orman, Beşiktaş‘ın Gerede Kamp ve Dinlenme Tesisleri’nin açılışında, Aboubakar, Ricardo Quaresma, hakem kararları ve diğer tüm merak edilenleri yanıtladı. İşte Fikret Orman’ın açıklamaları…

Beşiktaş Kulübü Gerede Kamp ve Dinlenme Tesisleri’nin açılışı gerçekleştirildi.

Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan ve siyah-beyazlı kulübün yenilediği, 80 oda, 165 yatak kapasiteli otel ile 1 antrenman sahasının yer aldığı tesisin açılışı yapıldı.

Açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın yanı sıra, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, siyah-beyazlı kulübün yönetim kurulu üyeleri Serdal Adalı, Ahmet Kavalcı, Deniz Atalay, Serkan Yazıcıoğlu, Hakan Özköse, Hüseyin Mican, teknik direktör Abdullah Avcı, yardımcı antrenör Gökhan Keskin ve davetliler katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, tesisleşme konusunda sivil toplum örgütlerine büyük görev düştüğünü belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Tesis, spor camiamıza, gençlerimize, yarınlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Çalışan, emek veren herkese de şükranlarımı ifade ediyorum. Ülke olarak son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve kararlarıyla pek çok alanda açılımlar gerçekleştirdik, devrim niteliğinde birçok başarıya imza attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora ve sporcuya verdiği önem, kendisinin spordan gelen bir lider olması büyük avantajlarımızdan bir tanesi. Stadyumlarımızla, salonlarımızla, açık ve kapalı kortlarımızla ülkemiz tesis açısından dört dörtlük bir envantere sahip. Bundan sonraki süreçte de tesislerimizi insanlarımızla daha çok doldurarak, spor yapan toplum olma yolunda hızla ilerleyeceğiz. Bu vesileyle süreci sporda başarıyla taçlandırarak götüreceğiz. Gerek kulüplerimize, gerek federasyonlarımıza, gerekse en önemli iş ortağımız yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Gerede bu manada şanslı bir ilçe. Mustafa (Allar) başkanımızın gayretine ve çalışkanlığına hayranız. Kazandırdığımız tesisler, Gerede’yi spor turizminde önemli bir destinasyon yapacak. Buna yürekten inanıyorum.”

Spor turizmine önem verdiklerini aktaran Kasapoğlu, “Spor turizmi çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi. Spor turizmini 11. Kalkınma Planı’na dahil ettik. Bu bölge çok ciddi zenginliklere sahip. Yerel yönetimlerimizle, federasyonlarımızla, spor kulüplerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vereceğiz ve bakanlık olarak tüm imkanlarımızı sarf edeceğiz. Hem buradan yıldız sporcular çıkaracağız hem de dünyanın yıldızlarını ülkemizde misafir edeceğiz. Hem konukseverliğimizle hem de kaliteli tesislerimizle hizmet edeceğiz. Ülkemizin yarınları adına katma değer üretmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sporu tabana yaymanın en önemli gayelerinden olduğunu vurgulayan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Spor yapan toplumlar zihnen ve bedenen daha sağlıklı oluyor. Tüm toplumumuzu spor yapmaya davet ediyorum. Tesislerimiz 7/24 açık. Tesislerimizi vatandaşlarımızla, halkımızla daha anlamlı buluyoruz. Tesislerimizi yapalım ve vatandaşlarımız gece gündüz kullansın, eskitsin. Biz bu tesisleri yeniden inşa ederiz. Tesislerimizi kullanmamamız hiçbir anlam ifade etmiyor. Tüm tesislerimizi vatandaşlarımızın kullanmasını istirham ediyorum.” şeklinde görüş belirtti.

Bakan Kasapoğlu, hayata geçirdikleri projelerden bahsederek, “Bakanlık olarak 7’den 70’e herkesi spora teşvik etmenin yanı sıra, yetenekli gençlerimizi yarınlara daha güçlü hazırlamak için yetenek taraması projesini başlattık. 1 milyon 200 bin gencimizin yetenek taramasını gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte yetenek taraması konusunu çok daha ileri noktalara taşıyacağız. Ülkemizdeki yetenekleri keşfedeceğiz ve onlarla elit sporcu havuzumuzda ilgileneceğiz. Ailelerimizin, eğitim camiamızın duyarlı olduğunu biliyorum. Onları bu duyarlılığı devam ettirmeye davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Tesisleşmeye ve altyapıya önem verdiklerini dile getiren Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu gördüğümüz tesiste bir iş birliğini, dayanışmayı ve sinerjiyi gözlemliyoruz. Bu sinerjiye her zaman ihtiyacımız var. Bir ve beraber olursak hiçbir engel bizim karşımızda duramaz. Bu tür iş birliklerini ülkemizin dört bir yanında görmek istiyoruz. Bu tesis, Beşiktaş Kulübünün öncülüğünde yapılıyor. Tesisleşmeye ve altyapıya verdiğimiz önemi biliyorsunuz. Bu vesileyle Beşiktaş Kulübünün efsane başkanı merhum Süleyman Seba’yı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Kendisinin başlattığı tesisleşme, ülkemiz için önmeli bir basamağı oluşturuyor. Bundan sonraki süreçte bakanlığımızın tüm imkanları halkımız için. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla ve erkeğiyle el ele vereceğiz. Ülkemizi daha güçlü yarınlara emanet etmek için çalışacağız. Bu tesisimizin, Gerede’ye, Bolu’ya, ülkemize, spor camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Vali Ümit: “Beşiktaş’ın böyle bir tesisi yapması bizleri mutlu etmiştir”

Bolu Valisi Ahmet Ümit, illerinin spor turizmi için ideal bir coğrafi yapıya sahip olduğunu vurguladı.

Beşiktaş’ın Bolu’da tesis açmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ümit, “Bolu, doğası, temiz havası, rakımı, tarihi ve kültürel yapısıyla tabiatın kalbi sıfatını kazanmış çok güzide bir ilimiz. Bu güzel ilimizde ülkemizin güzide kulüplerinden Beşiktaş’ın böylesine önemli bir tesisi yapması bizleri son derece mutlu etmiştir. Tesisin ilimize, ülkemiz sporuna ve Beşiktaş Kulübüne hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Spor turizminin Bolu için önemli bir gelecek taşıdığına inandıklarını aktaran Vali Ümit, “Beşiktaş markasının Gerede’de olmasının da bu konuya ivme kazandıracağına inanıyoruz. Spor turizminin dünya çapında büyük ekonomisi var. Bu yatırımla ilimizde yeni tesislerin açılacağına, spor turizmi açısından Bolu’nun önümüzdeki yıllarda ülkemizin ve bölgemizin gözbebeği haline geleceğine gönülden inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk futbol takımlarının yaz kampı için Avrupa’ya gittiğini hatırlatan Ahmet Ümit, şöyle konuştu:

“Son yıllarda tesisleşme atağıyla spor turizminin geliştiğini görüyoruz. Spor takımlarının büyük çoğunluğu Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde kamp yapıyor. Tesisleşmenin önemi bu noktada ortaya çıkıyor. İlimizde futbol kulüpleri için ideal iklim bulunmaktadır. Bu iklimde yapılacak kamplar en az Almanya ve Avusturya’daki kadar verimli olacaktır. Bunun farkına varan yerli ve yabancı 200 civarında futbol takımı her yıl ilimizde kamp yapmakta ve memnuniyetle buradan ayrılmakta. Önümüzdeki yıllarda bu sayıların artacağı konusunda hiçbir tereddütümüz bulunmamaktadır. Beşiktaş’ın ilimize kazandırdığı bu tesis, spor turizmi açısından bir ilk ama son olmayacak. Bolu, spor kulüplerinin hep gözdesi olacaktır.

“Orman: “Çok güzel bir tesise imza attık”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, çok güzel bir tesisi hizmete açtıklarını kaydetti.

Türk takımlarının kamp için Avrupa’ya gitmemesi gerektiğini aktaran Orman, şu ifadeleri kullandı:

“Çok güzel bir tesise imza attık. Bunun için mutluyum. Değerli bakanım, Türkiye’de futbolda önemli işler yaparken, sizin önderliğinizde bir işi daha halletmemiz lazım. Yaz kampı için yurt dışına döviz gönderme işini çözmemiz lazım. Bu bölge de bu iş için en ideal yer. Dünyanın cennet noktalarından biri. Kış kampları Antalya’da çok güzel çözülüyor. Dünyanın her tarafından Antalya’da 1000’in üzerinde takım kamp yapıyor. Yaz kamplarının da burada yapılmasının ülkemiz ve tanıtımımız açısından çok büyük faydaları olacağını düşünüyorum. Bu işe destek verirseniz, bizim de kulüp olarak her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.”

Bolu’da yeni bir tesis daha kurmayı planladıklarını belirten Fikret Orman, “İşin ilk yatırımını yaptık. Kayak merkezlerinin orada 35 bin metrekarelik bir alanımız var. Allah orayı da açmayı nasip etsin. Önümüzdeki sezon kampımızı burada yapacağız. Sadece futbol takımımız değil, diğer basketbol, voleybol ve hentbol takımlarımız da buraya gelecektir. İlçede yüzme havuzları ve basketbol salonları var. Onlardan da istifade edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile beraberindekiler kamp otelini ve antrenman sahasını gezdi.

Bakan Kasapoğlu ayrıca, Gerede merkezinde yer alan spor tesislerinde incelemede bulundu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, siyah-beyazlı taraftarları kulüplerine ve camialarına destek olmaya davet ederek sezonu şampiyon tamamlayacaklarına inandığını söyledi.

Bolu’nun Gerede ilçesindeki tesis açılışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Orman, teknik direktör Abdullah Avcı’nın gelişiyle uzun süredir uyguladıkları sistemde değişikliğe gittiklerini belirtti.

Orman, Süper Lig’in 3. haftasında 1-1 sona eren Çaykur Rizespor maçındaki futbolu beğendiğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Sekiz senedir oynadığımız oyun düzenini değiştiriyoruz. Abdullah hoca ile yeni bir sisteme geçiyoruz. Kolay olmayacağını söylemiştim. Her hafta üstüne koyarak geliyoruz. Çaykur Rizespor maçında taraflı tarafsız herkes Beşiktaş’ın iyi futbol oynadığını düşünüyor. Kötü oynayıp kazanmaktansa, ışık veren takım olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni transferlerin devreye girmesi ve sakatların geçmesiyle Beşiktaş bu sezon şampiyonluğun en büyük adayıdır. Taraftarlarımıza çok büyük görev düşüyor. Kulüplerinin, camialarının arkasında olsunlar. Burası Beşiktaş Kulübü, biz de Beşiktaş taraftarıyız. Beşiktaş’ın mutluluğu üzerine uğraşalım ve Beşiktaş’ı desteklemeye gayret gösterelim. İyi yolda gittiğimize, bu senenin Beşiktaş için hayırlı olacağına ve sezonu şampiyonlukla bitireceğimize inanıyorum. Zaman da inşallah bizi haklı gösterir.”

Fikret Orman, transfer döneminin kendileri için iyi geçtiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Sezon başında söylediklerimizi uyguladık. TFF’nin lisans talimatı, kulüplerin mali disipline girmesini gerektiriyor. Beşiktaş ile alakalı yönetimin tek eleştirilebilecek noktanın finansal yapı olduğu konuşuluyor. Stadın önüne gelip finansla ilgili konuşuyorlar. Takımın yaş ortalamasını indireceğimizi, hedefi olmayan oyuncularla yolları ayıracağımızı ve takımın maliyetini aşağı çekeceğimizi açıklamıştık. Yaş ortalamamızı 4 yaş kadar azalttık. Takım maliyetini 20-25 milyon avro aşağı çektik. Genç ve hedefi ola futbolcuları aldık. İyi bir transfer dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum. 7 futbolcu transfer ettik. Onun için de başarılı olduğunu düşünüyorum.” 

“Federasyona verdiğimiz süre bitmiştir”

Fikret Orman, Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) hakem kararlarının teknik direktörler ve yöneticiler tarafından kamuoyu önünde tartışılmasını önlemesi için verdikleri sürenin dolduğunu söyledi.

Orman, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile iki gün önce telefonda görüştüğünü anlatarak, “Mevcut federasyon gelmeden önce kendilerini kamuoyu önünde ikaz ettim. Geldikten sonra da ifade ettim. İki gün önce de Sayın Federasyon Başkanı’nı aradım. Kamuoyu üzerinden demeçlerle başkanlar, yöneticiler ve teknik adamların hakemleri baskı altına alma ve yönlendirme çabalarının önüne geçmezlerse herkes konuşacak. Spor adamı olarak buna sahip çıkmaya çalışıyoruz ama bundan zarar görüyoruz. Bunları uygulamazlarsa bizim de konuşma sürecine başlayacağımızı söylemiştim. Bunu dün kendisine ilettim.” diye konuştu.

Taraftarında kendilerinin kulüp çıkarlarını savunmadığı algısı oluştuğuna değinen siyah-beyazlı kulübün başkanı, “Biz her görüşmeyi kamuoyunun önünde mi yapıyoruz zannediyorsunuz. Her mevzuyu kamuoyuna anlatacak değiliz. Hakemler hocaların, başkanların ve yöneticilerin konuşmalarıyla yönlendirilecekse Türk futbolunu çok geriye götürür ve marka değerini düşürür. Bunları kendilerine ifade ettik. Hakemler hata yapıyorlar. Hep beraber bunu güzel bir lig haline getirmemiz lazım. Buna hizmet edecek tek kulüp Beşiktaş değil, herkes edecektir. TFF’ye verdiğimiz süre bitmiştir. Ya bu işi kendi yönetim kurullarında kanunlarla çözecekler ya da biz bu sisteme uyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Vincent Aboubakar transferi

Fikret Orman, eski oyuncuları Vincent Aboubakar’ın kronik sakatlık sorunu olduğunu ve futbolcunun Beşiktaş’a bakış açısı nedeniyle transferinin gerçekleşmediğini söyledi.

Kamerunlu golcü futbolcunun Portekiz’in Porto takımından yeniden kiralanmasının gündeme geldiğini anlatan Orman, şöyle devam etti:

“Aboubakar’ı Beşiktaş taraftarı çok sevdi. Bir duygusal bağ oluştu. Düşünmedik değil. Bir seneye yakın sakatlık sorunları vardı. Kendisinin de dizlerinde kronik sakatlığı mevcut. MR’larını istedik ama göndermedi. Porto’dan 2 milyon 900 bin avro gibi bir ücret alıyordu. Porto, ‘900 bin avrosunu biz öderiz.’ dedi. Biz de 2 milyon avro ödemeyi kabul ettik. Aboubakar, ‘Gelmek için 500 bin avro daha alırım.’ dedi. Dizleriyle alakalı sakatlığı nüksetmesi durumunda ücret ödemeyeceğimizi söyledik. Onu da kabul etmedi. Taraftarımızla duygusal bağ var ama oyuncudan da duygusal bağ bekliyoruz. O şartlar altında, bu zihniyetle Beşiktaş’a gelmesinin doğru olmayacağını düşündük ve öyle karar verdik. Niyet ettik ama oluşan şartlar ve oyuncunun Beşiktaş’a bakışı bunu mümkün kılmadı.”

“Quaresma’nın söyledikleri yalan”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kendileriyle yollarını ayırdıktan sonra Kasımpaşa’ya transfer olan Portekizli Ricardo Quaresma’nın kendisiyle ilgili açıklamalarının yalan olduğunu ileri sürdü.

Quaresma ile görüşmelerin ikinci başkan Serdal Adalı üzerinden yürütüldüğünü ve kendisinin sürece dahil olmadığını vurgulayan Orman, şunları kaydetti:

“Quaresma ile ilgili bir görüşme yapmadım. Kendisi devre arası ikinci başkanımız Serdal Adalı’nın evine gitmiş. İstanbul’da karısının mutlu olmadığını ve ayrılmak istediğini, bir bonservis bedeli olmadan ayrılmak istediğini ifade etmiş. O ara herhalde Arabistan’dan teklifler vardı. Biz de kendisine yardımcı olacağımızı söyledik. Sonuçlanmayınca kalma kararı verdi. Ondan önce alacaklarıyla ilgili ihtarname göndermişti. Onu ödedik. Kalma kararından sonra da bir ihtarname gönderdi. Onu da ödedik. Lig bittikten sonra da bir daha yolladı. Beşiktaş’ta 7 sene oynayan bir futbolcunun alacağının kalmayacağını bilmesi ve Beşiktaş’ı toparlama arzusu içinde görmek en büyük arzumdu ama son süreçte onu görmedik. Kamp başlamadan 3 Temmuz’da Serdal Adalı başkan üzerinden kendisini kadroda düşünmediğimizi ve takım bulması gerektiğini ilettik. O da anladı ama takımla kampa alınması gerektiğini, böylece daha rahat kulüp bulacağını ifade etti. Biz de hak verdik. Riva ve Avusturya kampına aldık. Hocamıza vitrinde olması için oynatmasını da söyledim. Ancak hiçbir arayış içinde olmadı. Lig başlarken o bölgeye hamle yapmak istedik. Quaresma oynamadığı zaman sıkıntı yaratıyor. Biz de takımı sahiplenmesi, liderlik vasfı ve kulübü benimsemesini göremedim. Hareketleri, ihtarnameler gibi yaptıkları bizi o düşünceden uzaklaştırdı. Serdal başkan yine kendisini kadromuzda düşünmediğimizi söyledi. O da çıkıp ‘Başkandan şu anda duyduğuma göre.’ dedi. Bunların hepsi yalan. Kulüple duygusal bağı olmayanlarla profesyonelce götürmeye çalışıyoruz. Ricardo’nun kariyerinde en uzun süre oynadığı Beşiktaş’tan daha düzgün bir şekilde ayrılmasını beklerken kendisi beni hedef almış. Beşiktaş taraftarı bunun son gün olmadığını, 6 ay öncesinden onun talebiyle başlayan bir süreç olduğunu bilsin.”