Spor

Galatasaray Başkanı Cengiz: "500 milyon TL zarar edilmiş"

Hakan Çelik'e konuk olan Galatasaray Başkanı Cengiz, sarı-kırmızılıların maddi olarak geçtikleri zor süreci anlatırken UEFA görüşmesinden de bahsetti.

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına katılan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, geçtiğimiz hafta UEFA yetkilileri ile gerçekleştirdikleri görüşmelerle ilgili ayrıntılara da değindi.

Önceki yönetimin UEFA'ya yalnızca 1 sayfalık sunum yaptığını belirten Cengiz, "Biz 30 sayfalık sunum yaptık!" dedi.

"500 MİLYON TL ZARAR EDİLMİŞ"

Dursun Özbek ve yönetiminin UEFA yetkilileriyle yaptığı görüşmede zarar etmeyeceklerinin sözünü verdiklerini ancak ardından 500 milyon TL'lik zarara uğradıklarını söyleyen Mustafa Cengiz, "UEFA'ya yaptığımız sunumda çok sert sorular geldi. Birinci ağır soru, 'Siz bize vaatlerde bulundunuz, 5 kat daha fazla yükle geldiniz. Yine vaatlerde mi bulunacaksınız?' oldu. Biz 30 sayfalık sunum yaptık, bizden önceki yönetimin yaptığı sunum 1 sayfalık. Eski yönetim, UEFA'ya verdiği sözleri tutmamış. Zarar etmeyeceğim deyip, 500 milyon TL zarar etmiş. Biz, insanların kafasını bulandırıp şark kurnazlığı yapmayız. Realite ortada. UEFA attığımız her adımı yakından izliyor. Örneğin YellowFriday, UEFA'nın bile dikkatini çekti. Etkilendiler." dedi.

"ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUM"

Cengiz, enkaz edebiyatı yaptığına yönelik eleştirilere ise çok net bir yanıt verdi. Gecikmiş ve ötelenmiş tüm borçları kapattıklarını söyleyen Galatasaray Başkanı, "Ben savaşçı bir insanım. Kesinlikle enkaz edebiyatı yapmıyorum. Bu, bana aykırı ama 1 saat sonra neyle karşılaşacağımı da bilmiyorum. Sorunlar o kadar birikmiş ki önünüze çıkanları hemen çözmek zorundasınız. 300'e yakın hukuksal sürece girmiş durumdayız ama bunları aşacağız. Ben bir misyonu yerine getirmek için geldim ve genel kurul da teveccüh gösterdi." ifadelerine yer verdi.

"3. YIL KAZANACAĞIZ"

Öte yandan Cengiz, kamuoyunda çıkan Galatasaray'ı UEFA'ya şikayet eden birtakım merciiler olduğu yönündeki iddialara ise şu yanıtı verdi: "Kendini bilmezler Galatasaray'ı UEFA'ya şikayet ediyor olabilir. Biz Türkiye'yi ulus devlet olarak kurduk. Bizi hiçbir şey ayıramaz. Bu nedenle ben de isterim ki Türkiye'de 8 takım şampiyonluğa yarışsın. Galatasaray'a bir şey olmaz, yolumuza devam ederiz. Biz üçüncü yılımızda kâra geçeceğiz. İki yılda borç meselesini ciddi anlamda çözmek istiyoruz. Biz üçüncü yılımızda kâra geçeceğiz."