Spor

G.Saray Lisesi’ne F.Bahçeli müdür atanmasına tepki

Galatasaray Lisesi’ne müdür olarak Fenerbahçeli olmasıyla bilinen Prof. Dr. Vahdettin Engin’in atanması taraftarlar ve kulüp tarafından tepki çekti.

Galatasaray Spor Kulübü’nün temellerinin atıldığı Galatasaray Lisesi’ne müdür olarak Fenerbahçeli olmasıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin atandı. Engin, aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü doğal yönetim kurulu üyesi oldu.

Independent Türkçe‘de yer alan habere göre, atamaya hem kulüp hem de taraftarlar tepki gösterdi.

“GALATASARAY YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLAMAZ

Atama kararını eleştiren Sarı-Kırmızılı kulüp, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kurucumuz olmasından onur ve gurur duyduğumuz, bununla her zaman iftihar ettiğimiz Galatasaray Lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır.

Başka renklere gönül vermiş bir kişinin, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun sembolik de olsa doğal üyesi olması kabul edilemez.

Geleneklerimize aykırı olan bu atamanın camiamızın beklentilerine uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz.”

Açıklamada, Engin’in ve tuttuğu takım Fenerbahçe’nin adınının hiç kullanılmaması dikkat çekti. 

Kendisi de aynı liseden mezun olan tarihçi Prof. Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olarak biliniyor. Engin, yaptığı arşiv çalışmalarıyla Galatasaray’ın kuruluş belgesini bularak açıklamıştı.  

‘BU BİR SPOR MÜSABAKASI DEĞİL, EĞİTİM MESELESİ’

Liseye müdür olarak atanması tepki çeken Engin, atama kararından önce şunları söylemişti:

“GS Lisesi benim yuvam, ben orada 8 yıl okudum. Ülkemizin göz bebeği okullarından biri. Orada görev almak benim için büyük bir onur. Ben mektepli Galatasaraylıyım. İmkan olursa okuluma hizmet etmek isterim. Süreç olumlu işlerse tayin gerçekleşecek. Başka bir kulüp taraftarı olmak başka bir şey. Bu bir spor müsabakası değil, eğitim meselesi. Görev almak için fırsat olursa büyük bir mutluluk duyarım.”

1956 yılında Kocaeli’de doğan Prof. Dr. Vahdettin Engin’in Fenerbahçeli olduğu ifade ediliyor. 1977’de Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Engin, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakülltesi Tarih Bölümü’nü bitirdi.

1983 yılında  Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. 1986 yılında “Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri” konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında “Rumeli Demiryolları” konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı.

Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü’ne layık görüldü.