Spor

Galatasaray, UEFA'dan men cezası almaktan kurtuldu

Galatasaray'ın UEFA ile yaptığı anlaşmanın detayları ortaya çıktı.

Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı finansal fair-play anlaşmasının detayları belli oldu.Sözcü'de yer alan habere göre; Başkan Mustafa Cengiz ile UEFA finansal kontrol kurulu arasındaki anlaşma kârlılığı öne çıkartıyor.
Avrupa'dan men cezası almaktan kurtulan Galatasaray, üç sezonluk bir planlama çizdi.2018-19, 2019-20 ve 2020-21 sezonlarını kapsayacak.
UEFA ile Galatasaray arasındaki anlaşma, genel hatlarıyla şöyle:
Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye de uygulanan FFP kuralı, bu kez Galatasaray için kullanılacak.Sarı-kırmızılılar, 2018-19 sezonunda oyuncu satışından oluşan geliri transferde kullanabilecek.
Galatasaray yönetimi, 2019-20 ve 2020- 21 sezonlarında transfer bütçesini kârına göre oluşturacak.Söz konusu kârın 7 katı kadar transfere para harcanabilecek.
Son 3 ayda 11 milyon TL kâr eden Galatasaray, bunu tüm yıla yaydığı örnek alınırsa kulüp, 77 milyon TL'lik transfer harcaması yapabilecek.
UEFA ile yapılan pazarlıkların bir diğer maddesi ise maaş bütçesinin azaltılması.

MEVCUT BAŞKAN ADAYLARINA ANLAŞMA ANLATILACAK VE UYGULANMASI İSTENECEK

Halen primler ve tüm harcamalar dahil 65 milyon Euro'nun üzerinde bir maaş bütçesi olan Galatasaray, bunu kademeli olarak düşürecek.Bu bedel önce 60 milyon Euro'ya, diğer yıllar ise daha da aşağıya indirilecek.
UEFA'nın alınan kararları haziran ayında açıklamasının nedeni de belli oldu.Galatasaray'ın 26 Mayıs'taki seçiminin sonucunu bekleyen UEFA, yönetim değişmesi halinde bu taahhütleri yeni başkandan da isteyecek.
Mevcut Başkan Mustafa Cengiz'in diğer adaylardan da bu anlaşmayı aktararak uyulmasını isteyeceği öğrenildi.