Spor

Galatasaray'ın UEFA görüşmesi sona erdi

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Nyon'da UEFA yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Cengiz, "Her acıya türlü hazırız" dedi.

Yaşadığı mali sorunlar nedeniyle UEFA tarafından denetim altında olan Galatasaray'da Başkan Mustafa Cengiz ve beraberinde 6 yönetici İsviçre'nin Nyon kentinde yetkililerle görüştü.

Yapılan görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Cengiz, UEFA'nın vereceği her türlü karara hazırlıklı olduklarını belirtti.

"HER TÜRLÜ ACIYA HAZIRIZ"

"Ben en kötü duruma hazırlanırım her zaman ama en iyi geldiğinde de şaşırmam. Her türlü acıya hazırız, her türlü sevinci de olgunlukla karşılarız. UEFA çok ciddi, her noktayı araştırıyor. Kaç saat sürdü bilmiyorum. 6 arkadaş çok güzel bir sunum yaptık. 50 küsur sayfayı tek tek anlattık. Gerek soruşturma müfettişleri gerek UEFA yetkilileri çok iyi dinledi, sıkça sorular da sordular. Mali durumu zaten biliyorlar. Bize geleceğe yönelik iş planımızı gerçek verilerle anlattık. Hayali hiçbir şey söylemedik. Mevcut, en kötü ve en iyi duruma göre 3 sunum yaptık."

2018/03/09/mustafa-cengiz.jpg

"DEVLETİMİZ YARDIMCI OLACAK"

"UEFA bu konuda çok ciddi ve samimi fakat amacı futbolu öldürüp, kuşun kanadını kesmek değil amaçları futbolu geliştirip, iyileştirmek aynı TFF'nin de olması gerektiği gibi. Bu bağlamda incelmesine devam edecek. Umarım Galatasaray ve Türk futbolu için hayırlı ve uğurlu kararlar çıkar. Umarız bir daha bu komitelerin önüne çıkmayız.  Bizden beklentiler; aşırı transfer harcamalarını, lüzumsuz harcamaları en aza indirmek. Hem bizim hem Beşiktaş, Fenerbahçe'nin bin 500 amatör sporcumuz var. Bu profesyonellere yük oluyor. Devletimizin yardımı ile bu yük azalacak. Burada oluşan açık futbola biniyor. Amatörden çekilmek istemiyoruz ama bunun belli bir mali optimum noktada devam etmesi gerekir. Devletimiz de bu konuda yardımcı olacak. Kararın açıklanması bir süreç alacak. Takvim vermediler."

"RAKİPLER BAŞVURU YAPMAMIŞTIR"

"Taraftarımız rahat olsun, her durumda Galatasaray çok büyüktür. Sayısal ve yürek olarak en büyük olduğumuzu biliyoruz, rakiplerimize de saygı duyuyoruz. Taraftarımızın hakkını, hukukunu en iyi şekilde savunuyoruz. Bazen konuşmuyoruz bunu yanlış değerlendirmesinler. Başka kulüplerin biz ceza alalım diye UEFA'ya başvuru yaptığına inanmıyorum. Biz Türk futbolunun kalkınması düşüncesindeyiz."