Spor

Hollandalı yorumcu Johan Derksen, Türkiye’ye küfretti

Hollanda’nın ünlü futbol yorumcusu Johan Derksen, Orkun Kökçü’nün Türk milli takımında oynamayı seçmesi üzerine oyuncu üzerinden Türkiye’ye küfretti. Yorumcunun sözleri tepki çekti.

Eski bir futbolcu olan Johan Derksen, bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan yeni programında, Orkun Kökçü’nün Hollanda yerine Türk Milli Takımı’nda oynamayı tercih etmesine tepki gösterdi.

Derksen, Hollanda’da doğup, büyüyen, ülkedeki tüm sosyal hizmetlerden yararlanan Kökçü’nün, Türk Milli Takımı’nı seçmesinin “Hollanda’ya hakaret olduğunu” söyledi.

Derksen, Türkiye için, Hollanda dilinde “değersiz, kötü ülke” anlamına gelen ağır bir küfür olan “Kutland” ifadesini kullandı.

Siyasi görüşünü sağcı olarak daha önceden açıklayan yorumcu, “çifte pasaport” konusunu açarak, şöyle konuştu:

“Çift pasaportlu birisiyle ilgili bir sorun olduğunda koro halinde ‘Ama biz Hollandalı’yız. Hollanda pasaportumuz var’ diye bağırıyorlar. Sonra da Türkiye’ye gidiyorlar. Ee? Orası bir ‘kutland.’ Eğer muhalif bir görüşe sahipsen orada yargılanmadan hapse atılabiliyorsun. Böyle bir ülkede bu tür bir şeye dahil olmak ister misiniz?”

Derksen’in sözleri büyük tepki çekti. Tepki gösterenlerden biri de Feyenoord forması giyen futbolcu Bilal Başaçıkoğlu oldu. Başaçıkoğlu Twitter hesabından, “İnanılmaz bir adam bu. Kendisi hiçbir şeye ulaşamamış ama herkese ne yapması gerektiğini söylüyor” dedi.

2014 yılında Feyenoor’a transfer olan Kökçü, orta sahada görev alıyor. 2023 yılına kadar Feyenoord’la sözleşmesi olan Kökçü, geçtiğimiz günlerde milli forma tercihinin Türkiye olduğunu açıklamıştı.