Spor

İkiz kardeşler Sprint’te iki kez şampiyon oldu

Erzurum’da yaşayan tek yumurta ikizleri Aytuğ ve Göktuğ kardeşler Atletizm Türkiye Şampiyonasına damga vurdu.

Doğu Anadolu’nun ilk sprint yarışçıları tek yumurta ikizleri 17 yaşındaki Aytuğ ve Göktuğ Kabul kardeşler bir haftada iki kez şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attılar.

Türkiye Şampiyonasına sporcu kazandıran Erzurum, Atletizm’de ön plana çıkıyor. İkiz kardeşler, gönderildikleri Türkiye Şampiyonalarında bir haftada iki kez birinci olarak Erzurum’a döndüler. 

Ankara’da 12-13 Haziran’da gerçekleşen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda 4100 bayrak yarışında Türkiye Şampiyonu olan ikiz kardeşler, bir hafta sonra Bursa’daki Gençler Türkiye Şampiyonasında da aynı başarıyı elde ederek birinci oldular. 

Aytuğ ve Göktuğ kardeşler, “Aynı evde olmamızın, ikiz olmamızın birbirimizi motivasyon açısından çok büyük bir önemi var. İkizler aynı şeye ilgi duyar biz de atletizmi seçtik, her zaman birbirimize güç ve moral olduk” dediler. 

‘ÇOK HEYECANLIYDIK’

Türkiye şampiyonalarından dereceyle dönmelerinin sebebini şöyle anlattılar “Daha önce başka bir ilde yaşıyorduk. Ailemiz bizim daha iyi bir spor serüvenimiz olsun diye tayin istedi. Dolayısıyla Erzurum’a geldik. Spora olan ilgimizi hocalarımıza anlattığımızda bizi deneyerek en uygun sporun bu olduğuna karar verip sprinte yönlendirdiler. Kısa zamanda büyük bir özveriyle çalıştık, 5 aylık bir spor geçmişimiz olmasına rağmen dereceye girmek nasip oldu. İlk 1 ay antrenman yaptıktan sonra Türkiye Şampiyonasına gittik ve dereceye girdik, çok heyecanlıydık bu kadar kısa sürede derece yapabileceğimizi düşünmüyorduk. Daha sonra tekrar şampiyonalara gittiğimizde hep dereceyle döndük ve hala çalışmalarımıza devam ediyoruz.” 

BALKAN ŞAMPİYONASINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEKLER

Sprint takımını oluşturan çocukların her birinin spor geçmişinin daha çok yeni olduğunu vurgulayan Erzurum Gençlik ve Spor Müdürlüğü Atletizm Antrenörü Yavuz Bayram, “En uzun spor geçmişi olan çocuklarımız takımımda olan ikiz kardeşler Aytuğ ve Göktuğ, onlarında 6 aylık bir spor geçmişleri var. Bu kısa süreye rağmen çok büyük bir gelişme gösterdiler. Elbette ikiz olmalarının da katkısı vardır, çünkü aynı yerdeler ve birbirlerini yönlendiriliyorlar. İkiz kardeşlerin ardından takımımıza iki sporcumuzun daha katılmasıyla müthiş bir tevafuk oluştu ve bu güzel takım bir araya geldi. Federasyon Başkanı Fatih Çıntımar, Türkiye Şampiyonası ardından bizimle iletişime geçerek büyük bir ihtimalle çocuklarımızı, ülkemizi temsil etmeleri için Balkan Şampiyonalarına götürebileceğini söyledi. Bu da çocukların daha ilk yarışlarından itibaren milli takıma girebileceği anlamına geliyor. Bu gerçekten de büyük bir başarı, Balkan Şampiyonasında derece alıp bu sefer ülkemizi madalyaya götürmelerini umut ediyoruz” diye konuştu.