Spor

Marsel İlhan Belarus Minsk Futures'da Şampiyon Oldu

Marsel İlhan, Belarus Minsk Futures turnuvasında şampiyon oldu.

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından Belarus'ta düzenlenen turnuvada milli tenisçi Marsel İlhan da görev aldı.

Marsel İlhan, Jonathan Gray'i 2-0 mağlup ederek ITF Belarus turnuvasında şampiyon oldu. Jonathan Gray'i finalde 6-1 ve 6-2 yenen Marsel İlhan, Belarus'un başkenti Minsk'teki Futures turnuvasını kazandı.

MARSEL İLHAN KİMDİR?

Aslen Özbek olan sonradan Türk vatandaşlığına geçen Marsel İlhan'ın Türk vatandaşı olmadan önceki adı Marsel Khamdamov'dur. 29 yaşındaki Türk tenisçi bugüne kadar en başarılı Türk erkek tenisçi ünvanını taşıyor. Antrenörü Erhan Oral ile uzun yıllardır birlikte çalışan Marsel, ilk olarak TED Spor Kulübü oyuncusuydu. Kariyerin basamaklarını hızla çıktıktan sonra Galatasaray kulübü ile anlaşan Marsel İlhan, elde ettiği başarılar sayesinde Türkiye'nin tenisteki gururu olmayı başardı.

Özbekistan'da doğan fakat sonrasında annesiyle birlikte 2004 yılında Türkiye'ye göç eden ünlü tenisçi, 2006 yılında ise Türk vatandaşı olarak o günden bu yana Türkiye'yi temsil ediyor. Zor şartlarda çalışan fakat hiçbir zaman zorluklardan yılmayan Marsel, ilk yıllarında çok az turnuvaya katılarak çok fazla başarı elde edememiş olsa da, yazının önceki bölümünde de bahsettiğimiz üzere kariyer basamaklarını hızlıca çıkarak Türkiye’yi en üst seviye tenis turnuvalarında temsil etmiştir.

Özellikle son yıllarında daha başarılı olan İlhan, 2014 yılında kazandığı Kazan Kremlin Cup ile daha popüler olmaya başlamış ve tenis severler tarafından da desteklenmiştir. 11 Haziran 1987 yılında doğan Marsel İlhan'ın boyu 1.91 cm ve kilosu 80 kg ağırlığındadır. Sağ elini kullanan İlhan, çift el backand oyuncusu olarak da nitelendirilmektedir.

 • USD
  -0,02
  3,8117
 • EURO
  0,13
  4,5159
 • ALTIN
  0,14
  154,10
 • PETR
  0,08
  62,8100