Spor

Popovich: Amerika’nın şampiyonluğu kanun değil

Popovich, 2019 FIBA Dünya Kupası’nda alınan tarihinin en kötü derecesinin ardından “Amerika’nın şampiyonluğa yürümesi gerektiği kanun değil” dedi.

Popovich, “Amerika’nın şampiyonluğa yürümesi gerektiği kanun değil” dedi. Süper yıldızları olmadan Çin‘e gelen Amerika, turnuvayı 7. sırada tamamlayarak tarihinin en kötü derecesini elde etti.

7.’lik maçının ardından konuşan Gregg Popovich ise hem uluslararası basketbol seviyesini övdü hem de altın madalya kazanamamanın başarısızlık olmadığını söyledi.

Popovich: Amerika’nın şampiyonluğu kanun değil

70 yaşındaki koç, “Bazı insanlar sadece suçlamak istiyor. Utanmalıyız çünkü altın madalya kazanamadık. Bu saçma bir tutum. Olgunlaşmamış, kibirli ve dünyadaki diğer tüm takımlara saygı göstermeyen bir bakış açısı… Çabaları olağanüstü! Amerika’nın şampiyonluğa yürümesi gerektiği gibi kanun değil. Herkesi 30 sayı farkla yendiğinde ne gibi bir tatmin olması gerektiğinden emin değilim. Hiçbirinde neşe, şeref ya da memnuniyet göremiyorum” dedi.

LAS VEGAS, NV – AUGUST 8: Gregg Popovich talks to the team during the 2019 USA Basketball Men’s National Team Training Camp at Mendenhall Center on the University of Nevada, Las Vegas Campus in Las Vegas Nevada. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2019 NBAE (Andrew D. Bernstein/NBAE via Getty Images)

Elindeki oyuncuları savunan Popovich,”Herkesin bir hayatı var. Aileleri var ve sakatlıkları olabilir. Fakat söylediğim gibi, başka hiçbir takımla daha mutlu olamazdım. Amerika basketbolunun ne yapması gerekiyor? Devam etmeli. Biz koçluk yapacağız, oyuncular oynayacak ve en iyisini yapmaya çalışacağız. Bir şeylerin değişmesi gerekmiyor” ifadesini kullandı.

Diğer ülkelere değinen Popovich, “Bu adamların bazıları 8-9 yıldır birlikte oynuyor. Bizim takımımız gelişmeye devam edecek. Bir araya geldik ve daha önce hiç birlikte oynamadık” dedi.

İspanya-Arjantin finali hakkında konuşan başarılı koç, “En iyi takımlar finalde. Fransa da bizden daha iyiydi. Kaybettik ve şimdi ilerliyoruz” şeklinde konuştu.