Spor

Şenol Güneş: Benim için işi gücü yok diyorlar

Türkiye Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, “İşi gücü yok, çok boş zamanı var diyorlar. Geldiğim günden beri hiç boş kalmadım” dedi.

Türkiye Milli Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, çok özel açıklamalarda bulundu. Deneyimli teknik adam, “İşi gücü yok, çok boş zamanı var diyorlar. Geldiğim günden beri hiç boş kalmadım” diyerek eleştirilere yanıt verdi.

Euro 2020 için umutlu mesajlar veren Şenol Güneş, Milli takımımızın Arnavutluk ve Fransa ile oynayacağı maç öncesi Fanatik‘e konuştu. Futbol ekonomisi için Avupa şampiyonasının önemine dikkat çeken Güneş, şu şekilde konuştu:

“Avrupa Şampiyonası’nı çok önemsiyoruz. Türk Futbolu’nun imajını yükseltmek ve futbol ekonomimiz açısından Avrupa Şampiyonası çok değerli. Ancak bizler şöyle de düşünüyoruz: Avrupa Şampiyonası’na gitmek aslında Dünya Kupası’na katılmak yolunda da ilk adımı atmış olmak demek anlamına geliyor. Çünkü bu takım büyük tecrübe kazanacak. Belki Avrupa Şampiyonası’na gittiğimizde gruptan çıkacağız, iyi sonuçlar alacağız, belki finallere kadar gideceğiz. Ancak tersi de mümkün, yani belki de kaybedeceğiz. Fakat ne olursan olsun, gidersek bu şampiyonadan iyi sonuçlar çıkartacağız.”

Şenol Güneş’in seçimde en zorlandığı mevki

Şenol Güneş, “Seçim yaparken en zorlandığınız mevki neresi?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi.

“Sol bek… Hasan Ali’nin sakatlığı nedeniyle şu an bu mevki… Stoperde Ozan’ı düşünmüştüm en başta, Merih de olabilirdi. Ama Kaan tecrübesiyle çok eksiği kapatıyor. Çağlar’ı da atamıyorum. Kimi oynatmasam, ona haksızlık yapmış olacağım! Ama bu futbolun içinde bir durum. Mesela orta sahada Emre’nin konumu çok farklı… Belki 15 dakika, belki hiç, belki tam maç… Geçen maçta Okay ile Mahmut oynamıştı. Sonra Dorukhan ile Ozan oynadı. Sayı çoğaldı bu bölgede. Abdulkadir de iyi, geliyor.”

Şenol Güneş: Bu jenerasyonda 2002 gibi olabilir

2002 jenerasyonu ile şu anki kadroyu yorumlayan Güneş, şu ifadelere yer verdi:

“Bunlar daha başında… Fakat olacaklar. Saha sonuçları güven getirecek çünkü. 2002’dekilerin avantajları vardı. Onlar kulüplerinde çok başarılar gördüler. Bu jenerasyon daha yolun başında… Ağabeylerini geçebilirler de geride de kalabilirler. Ama iyi bir grubumuz var. Yetenek konusunda hiç sıkıntı yok.”

“Ben hep bunu anlatmaya çalışıyorum. Bu kural, hayatın her alanında böyledir; Futbol kulüpleri, iş yerleri, siyaset vesaire… Bütün kulüpler için söylüyorum bunu. Trabzonspor’a ilk geldiğim günden bahsedeyim. Kore’den geldim, 11 saat yolculuk yaptım, uçaktan indim, tesislere gittim, anlaşmayı imzaladım ve aynı gün maça çıktım. Eşim ve çocuklarım İstanbul’daydı. Onları bile görmedim. Uykusuzluktan ölüyordum. Böyle başladım işe… Böyle geldim, ama giderken tek başınasın! Türkiye’de bunlar oluyor, bunları bileceksin.”

“Başarı paylaşılamıyor, anlatılamıyor Türkiye’de… Başarı, istediğini elde etmektir. Biriyle evlenmek istiyorsan ve evleniyorsan başarıdır. Ama mutluluk değil bu. Mutluluk ile başarıyı karıştırıyoruz. Mutluluk, elde ettiğin başarıyı sevmektir. Biz orada yokuz. İşte bu yüzden egolar başlıyor. ‘O kim, ben kimim’ falan derken ‘biz neden bu hale geldik’ sorusuna geçiyoruz. Beşiktaş başarısızlığı biliyor mu? Biliyor… Başarıyı biliyor mu? Biliyor… Tecrübesi var çünkü iki durum için de. Milli Takımımız da aynı şekilde. O tecrübeyi kullanmak gerek”

Milli Takım Direktörü’nün boş vakti çok mu?

“Van Gaal’e “Milli Takım mı, kulüp takımı mı?” diye sordular; “En rahatı Milli Takım” cevabını verdi. Aslında doğru. Bizde de, “İşi gücü yok, çok boş zamanı var” diyorlar. Geldiğim günden beri benim hiç boş zamanım olmadı! İş isteyene, iş çok! Bugün sabah kalktım, Levent’e gittim. Fransa-Arnavutluk maçını izledim bir kez daha… Ardından sizinle görüşmek için buraya geldim. Sonra programımda Beşiktaş-Alanya maçı var. Bütün oyuncularımı ararım, sorarım. Onlarla görüşüp durumlarını öğrenirim. Maç öncesinde açıklarsın kadroyu, kampa girersin, maça çıkarsın, biter! Böyle yaparsan da olur! Fakat bana uygun değil bu tarz… Benim Arnavutluk maçım var ise eve gittiğimde bile o maç ile ilgili çalışırım. İşimin gereği bu… Yapacak çok iş var, ama yapmazsan da hiç iş yok!”