Spor

TFF hakemleri uyardı: Suat Arslanboğa gibi yapmayın

TFF, kendisini rencide eden futbolcuyu atmayan hakemin profesyonel sözleşmesini sonlandıracak. Suat Arslanboğa’nın Ljajic kararı emsal oldu.

TFF, bundan sonra kendisini itip sahada rencide eden futbolcuyu, Suat Arslanboğa gibi atmayan her hakemin profesyonel sözleşmesini sonlandıracak.

Hürriyet‘te yer alan habere göre; Beşiktaş-Başakşehir maçında kendisini iten Adem Ljajic’i atmayan Arslanboğa’nın bu kararı emsal olacak. Merkez Hakem Kurulu (MHK) sezon başında hakemliği küçük düşürücü davranışlara taviz vermemeleri için hakemleri uyardı.

TFF: Bu bize karşı bir hareket

MHK Hakem Danışmanı Jaap Uilenberg de ayrıca uyardı. Üstelik son uyarı Beşiktaş-Başakşehir maçı öncesindeydi. MHK, tüm hakemleri tek tek uyarıp, “Bu tür hareketler Türk hakemliğine, futboluna ve TFF’ye karşı yapılıyor. Asla affetmeyeceksiniz” dedi.

MHK, Arslanboğa kararıyla da “Faulü görmeyebilirsiniz veya hatalı penaltı verebilirsiniz. Bunun neticesinde birkaç maç dinlendirilirsiniz. Ama hakemliği yerin dibine batırırsanız hakemliğiniz biter” mesajını somut verdi. Arslanboğa cezasından sonra hakemler yine uyarıldı. Bu arada Arslanboğa MHK’dan özür diledi. Artık ‘Arslanboğa Kriteri’ ile birlikte aynı hatayı Cüneyt Çakır da yapsa, affedilmeyecek.