Startup

Başaramazsınız diyenler şimdi ortaklık teklif ediyor!

Kocaeli'de bir girişimci kişi tarafından yerli yazılımla 2008'de kurulan "biletbayisi.com" ayda ortalama 7,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı.

Türk sermayesi ve yazılımı kullanarak 2008 yılında kurduğu uçak bileti arama motoru "biletbayisi.com"u aylık ortalama 7,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaştıran girişimci Hüseyin Kodet, satın aldığı uluslararası markayla dünya pazarına açılmayı hedefliyor.

Dünyanın web alanında en prestijli ödüllerinden sayılan, sektörün Oskar'ı olarak adlandırılan 15. Altın Örümcek Web Ödülleri'nde iki kategoride "halkın favorisi" seçilen biletbayisi.com, İstanbul ve Kocaeli'de iki çağrı merkeziyle IT, server ve sunucu bakım elemanlarıyla doğrudan yaklaşık 150 kişiye istihdam sağlıyor. Şirket, hizmet alınan çözüm ortaklarıyla dolaylı olarak yaklaşık 700 kişiye iş imkanı sunuyor. 

"biletbayisi.com"un kurucusu Kodet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında turizm ve seyahat acentası açtığını söyledi.

O yıllarda Kocaeli'de açtıkları ofiste uçak bileti sattıklarını dile getiren Kodet, sektörde "kapı yolcusu" diye tabir edilen müşteri sayısının yetersiz olması dolayısıyla bilet satışlarını yükseltmek amacıyla arayışa girdiğini kaydetti.

Kodet, kullanım alanı hızla genişleyen internet sayesinde uçak yolcularının da bu alana yönelebileceğini öngördüğünü anlatarak, "Acentamızda müşterilerin bilet alma talepleriyle ilgili gözlemler yapıyorduk. Gelen müşterilerin bilet sorduktan sonra internetten aldıklarını o zamanlar az da olsa görüyorduk. Bu işi yapabileceğimizi düşündük ve arayış içine girdik." diye konuştu.

İnternetteki potansiyeli fark ederek bilet satış süreçlerini online hale getirmeye karar verdiğini belirten Kodet, iş arkadaşlarına 2008 yılında geleceğin Türkiyesinde otobüs yolcularının çoğunun uçakla seyahat edeceğini ve bu insanlar için vakit kaybının çok önemli olacağını söylediğini belirtti.

"Yazılımın tamamını bilişim uzmanlarımız yaptı"

Dünyadaki sektörel bütün fuarlara katıldığını aktaran Kodet, "Yazılımın tamamı yerli ve milli olarak bizim Türk bilişim uzmanlarımız tarafından yapıldı. Biz bunun ilkini, öncülüğünü yaptık. Şu an yazmaya başlayanlar, yazanlar oldu. Biz bunlara rehberlik yaptığımızı düşünüyoruz." dedi. 

 • USD
  0,07
  4,7300
 • EURO
  0,44
  5,4923
 • ALTIN
  -1,65
  194,66
 • PETR
  -3,77
  73,0800