Startup

Dünyanın “Lüks” devlerini bıraktı, kendi işini kurdu

Louis Vuitton ve Lanvin gibi markalarda üst düzey yöneticilikler yapan Aslı Özbek www.modakariyeri.com ile gençlere kariyer yolculuklarına destek oluyor.

İtalya ve Fransa’da aldığı moda eğitimlerini Louis Vuitton ve Lanvin gibi markalarda üst düzey yöneticiliklerle taçlandıran Azlı Özbek, Türkiye’ye dönerek www.modakariyeri.com ‘u kurdu. Özbek moda sektöründe çalışmak isteyen ve kariyer planlayanlara içerikler yaratarak kariyer yolculuklarında destek oluyor. Sitesinde güncel moda haberlerine de yer veren Aslı Özbek bu amaç doğrultusunda etkinlikler, eğitimler, semimerler ve mentörlük hizmeti sağlıyor. 

İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra işletme okuduğunu ve staj döneminde aşık olduğu moda sektörüne adım atmak isteyen Özbek, ‘moda aşkı’ yolculuğunda İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Polimoda Fashion Institute’da ürün yöneticiliği yüksek lisansı yapmış. Erkek giyimiyle başladığı moda serüvenine Lauis Vuitton ile devam eden Özbek kısa sürede 2 yıl mağaza direktörlüğü görevini yürütmüş. 

BENİM İÇİN İLGİNÇ BİR TECRÜBEYDİ

“Benim için oldukça ilginç bir tecrübeydi. Çünkü tanımadığım bir şehirde böyle önemli bir markanın mağazasını açma fırsatı her zaman yaşanamıyor” diyen Özbek başarılı kariyerini şu sözlerle anlatıyor: 
 “Bu güzel tecrübeden sonra da yaklaşık 1 sene satın alma deneyiminin ardından Louis Vuitton’a veda ettim. Başka bir ‘Lüks’ Fransız markası Lanvin’de çalışmaya başladım ve Paris’e taşındım. Paris maceramda da Lanvin markasının globaldeki bütün parekande mağazalarının eğitiminden sorumluydum. Lanvin’den sonra, yaklaşık 11 senelik kurumsal hayatımın ardından okula ve eğitime geri dönmeye karar verdim ve Fransa’da Insead’da ‘Değişim yönetimi ve koçluğu’ yüksek lisansına başladım. Oldukça ilginç bir seçimdi aslında benim için. Çünkü moda dünyasından çıkan çok daha farklı bir yere götüren bir eğitim oldu. Özellikle bu eğitim sırasında kariyer koçluğu ve danışmanlık kısmı ile ilgilenmeye başladım. Bunun ardından da kendi işimi kurmam gerektiğine karar verdim ve girişimciliğe adım attım” 

KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM

2015 yılında Türkiye’ye döndüğünü ve ‘Kendi işimi nasıl geliştirebilirim’ düşüncesine odaklandığını belirten Özbek “Ve ilk başlarda aslında aklıma gelen fikirlerden çok daha farklı bir fikirle döndükten yaklaşık 6 ay sonra www.modakariyeri.com’u kurdum. Sitenin hikayesi şöyle başladı. Ben açıkçası kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü çok güzel bir tecrübeyle kendi kariyerimi geliştirdim. Çok büyük markalarda çalıştım ve çok güzel deneyimler edinme şansım oldu. Ve aslında moda sektöründe perakende alanında çok farklı rollerde yönetici olarak çalıştım. Bu da beni tabi sektör içinde ve şirketler içinde çok farklı kişilerle farklı konumlardaki kişilerle tanışmaya ve onların yaptığı işleri anlamaya yöneltti” diyor. 

SANIRIM BURADA YAPMAM GEREKEN BİR ŞEY VAR

Aslı Özbek, zaman içinde Türk ve İtalyan öğrenciler başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden öğercencilerden gelen “Bu kariyeri nasıl yaptınız? Ne okudunuz? Ne çalıştınız? Hangi kitapları okuyorsunuz?”  gibi soruların kendisini “Sanırım burada yapmam gereken bir şey var” noktasına getirdiğini belirtti. 

“O soruyu sormamla birlikte dedim ki ben yapmazsam acaba kim yapar?” düşüncesinin oluştuğunu belirten Özbek “Mutlaka başlamalıydım. Ve www.modakariyeri.com’u aslında kendi tecrübemi ve yakın çevremdeki arkadaşlarımın tecrübesini paylaşmak için kurdum. Ardından site moda sektöründe çalışan herkesin seçebileceği kariyer yollarını anlatan bir site haline geldi. Bu kariyer yollarını anlatırken de aslında amacımız bu sektörde çalışan ya da çalışmak isteyen herkesin kendi profesyonel hayatlarını onlara eşlik etmek, destek olmak ve onların aslında bir numaralı bilgi kaynağı olabilmek” diye konuşuyor.  

TÜRKİYE'NİN ÜRETİM VE TASARIM GÜCÜNE ÇOK İNANIYORUM

Üniversite okuduğu döneme göre Türkiye’de çok şeyin değiştiğini de belirten Aslı Özbek “Şimdi moda okulları var. O zamanlar yoktu. Moda okullarının yetiştirdği kişiler iş hayatına başlıyorlar ve aslında bizim amacımız onlarla birlikte sektörün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin hem üretim hem de tasarım anlamındaki gücüne çok inanıyorum. Ve bu gücümüzü hep berber geliştirebilmemiz için özellikle networking yapmak, işbirliği yapmak çok çok önemli. Bütün bunlar aslında bir sitenin içinde var. Ve de olurken kendiğilinğden doğal olarak ben de kendimi özellikle moda gelişimlerine mentorlük ve danışmanlık yaparken buldum” diyor.  

Geldiği bu durumdan büyük bir keyif aldığını anlatan Özbek “Özellikle son zamanlarda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada moda sektöründeki girişimcilik çok önem kazanmaya başladı. Girişimler teknolojik girişimler de olabilir, moda markaları da olabilir. Özellikle sosyal medyanın yardımıyla markaların bir anda güçlenip ünlendiğini ve büyüdüğünü gördük son yıllarda. Daha önce hiç karşılaşmadığımız şeylerdi. Bütün bu gücü kullanarak hem kendim hem de bütün tecrübemi paylaşarak bu markalarla birlikte Türkiye’nin büyüyebileceğine inanıyorum” diye belirtiyor. 


  
 

 • USD
  -0,46
  4,8333
 • EURO
  -0,27
  5,6553
 • ALTIN
  -0,29
  193,32
 • PETR
  -0,11
  75,2500