Startup

Şirket nasıl kurulur?

Sizlere bu yazımızda en basit haliyle nasıl şirket kuracağınızı açıklıyoruz.

Ticari faaliyette bulunmak isteyenlerin internet kaynaklarını karıştırırken kafalarını allak bullak eden sonuçlara ulaşmaları kuvvetle muhtemeldir. Zira kanunlarımız çok fazla değişikliğe uğradığından “Şirket nasıl kurulur?” sorusunun cevabı da sürekli değişir. Ayrıca elbette kimi kaynakların sunduğu veriler de doğru değildir. Size bu yazımızda en basit haliyle nasıl şirket kuracağınızı açıklıyoruz.

ŞİRKET NEDİR?

Genel olarak toplumda her işletmenin bir şirket olacağı algısı vardır. Oysa işletme açmak için şirket olmak gerekmez. Şirket birden fazla kişinin bir araya gelerek oluşturduğu tüzel kişilik; yani ortaklıktır. Elbette bireysel olarak da işletme açabilir ve kanunun izin verdiği her işi yapabilirsiniz. Bireysel olarak açtığınız işletmelere kanun nazarında “şahıs işletmesi” veya “gerçek kişi işletmesi” denir. Elbette şirket kuruluşu ile şahıs işletmesi açılışı farklı prosedürlere tabidir.

ŞAHIS İŞLETMESİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Serbest meslek mensupları ve küçük esnaflar için şahıs işletmesi açmak uygundur. Kaldı ki, zaten bir terzinin şirketleşmesi pek de mantıklı değildir. Bireysel olarak iş görülmesi söz konusu olduğunda şirket sorumluluğuna girmek, gerekli olmayacaktır.

ŞAHIS İŞLETMESİ NASIL AÇILIR?

Kanuna göre işletme açmak için birinci koşul bir adrese sahip olmaktır. Eğer adres gösterebileceğiniz bir mülkünüz varsa bunun tapusu ile, yoksa kiralayacağınız mülkün kira kontratı ile bağlı bulunacağınız vergi dairesine bizzat başvurmanız gerekecektir. Şahıs işletmeleri kimlik belgesi ve dilekçe ile kurulabilmektedir ve ek bir prosedürü yoktur. Yapacağınız başvurudan sonra maliye personeli adresinizi ziyaret ederek işletmenin gerçek olduğunu teyit eder ve işletmeniz kanunen açılmış olur.

ŞİRKET KURULUŞU NASIL YAPILIR?

Birden fazla ortağı bulunan tüzel kişiliklerin kuruluşu ise ticaret odası onayına tabidir. Öncelikle kanunda belirtilen şekilde şirket ana sözleşmesi hazırlanarak notere onaylatılır ve tüm ortakların imzaları şahsen alınır. Bundan sonra sözleşme ticret odasına götürülerek buradaki kayıt işlemleri tamamlanır. Ticaret odası, en kısa zamanda kayıt evrakını maliyeye göndererek şahıs işletmelerinde olduğu gibi denetim yapılmasını ister. Denetimin akabinde şirket ticaret sicil gazetesinde yayımlanır ve açılmış olur.
Şirket kurmak kadar, kapatmak da ciddi bir sorundur. Hangi tür şirket olursa olsun, kapanışlar tasfiye süreci ile yapılır ve bu süreç oldukça meşakkatlidir. Bu nedenle, eğer gerçek bir gereklilik söz konusu değilse, şirket kurmak yerine gerçek kişi mükellefi olmak çok daha doğru olacaktır.

 • USD
  0,07
  4,7300
 • EURO
  0,44
  5,4923
 • ALTIN
  -1,65
  194,66
 • PETR
  -3,77
  73,0800