Startup

Start-Up'lara 3 yıllık vergi muafiyeti

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı ziyaret eden Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), start-up’lara 3 yıllık KDV muafiyeti tanınması önerisinde bulundu.

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı ziyaret ederek KOBİ’ler, girişimciler ve teknoloji odaklı iş hayatına yönelik KDV düzenlemelerine yönelik önerilerini sundu. Toplam 25 maddeden oluşan öneriler listesine ilişkin bilgi aktaran GYİAD Başkanı Yiğit Savcı, “Hazırladığımız bu çalışma ile özellikle teknoloji şirketlerini ilgilendiren vergi düzenlemelerine dikkat çekmek istedik. Önerilerimizin hayata geçirilmesi durumunda ülke ekonomisine önemli katkıları olacağına inanıyoruz” dedi.

START-UP’LARA 3 YILLIK KDV MUAFİYETİ

25 madde arasında start-up olarak nitelendirilen şirketlere mali kolaylıklar sağlanması yönünde bir öneri bulunduğunu kaydeden Savcı, “Günümüzde ülkeler için buluşlar ve yenilikler geliştirmek ve bunları hızla ticarileştirmek büyük öneme sahip. Bunları da start-up adı verilen şirketler hızla hayata geçirebiliyor. GYİAD olarak önerimiz, bu şirketlerin kurulduktan sonra üç yıl boyunca KDV mükellefi olmamaları yönünde. Dünyada start-up olarak başlamış bugünün önemli teknoloji şirketlerinden birçoğunun piyasa değerinin, tek başına Türkiye’de borsada işlem gören tüm şirketlerin piyasa değerinin üzerinde olduğu unutulmamalı. Ülkemizin de dünya devi olabilecek 2-3 start-up şirket çıkarması bile ekonomiye önemli katkı sağlanması için yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.