Startup

Yaban mersini ekti, yüzü güldü

Çiftçilik yapan Salih Arsil, yaban mersini ektiği bahçesinin 1 dönümünden 80 bin lira kazanıyor.

Çiftçilik yapan Salih Arsli, Bursa, Güney Marmara’da ilk yaban mersini bahçesini kurdu. Hasadına başladığı yaban mersini meyvesinin 1 dönümünden 80 bin lira kazanıyor.

Arsil, ilçedeki bulunan Tarım Müdürlüğü’nün tavsiyesiyle 2012’de bölgeye ilk yaban mersini bahçesini kurdu. Ülkemizde çok bulunmayan ve birçok hastalığa şifa olan yaban mersini ikinci yılında ürün verdi. 7 yıllık olan bahçenin dönümünden 80 bin lira kazanç elde ediyor. Hasadı başlayan meyvelerin kilosunu toptan 35 liradan satarken, paketlenmiş olarak ise 40 liradan satıyor. Çevre illerden ve İstanbul’dan yaban mersini almak için müşteriler, Salih Arsil’in bahçesine geliyor. Bakımı oldukça kolay olan bu meyveleri yetiştirenler kısa zamanda zengin oluyor. 

Salih Arsil, “Bu meyveyi ekmemi Tarım Müdürlüğü’nden tavsiye ettiler. Yaban mersininin 40 yıl ömrü var, ektiğinizin ikinci senesi meyve veriyor. 5 yılı bittikten sonra da en yüksek verime ulaşıyor. 5 yıl sonra bir dönümden 2 ton yaban mersini alabiliyorsunuz. Topladığım meyveleri ben pazarlıyorum. Bir dönüm tarlaya yaklaşık 500 fide dikiliyor. Zahmeti yok, bakımı çok kolay. Bu meyveyi genellikle gözünde sorun olanlar ve şeker hastaları tercih ediyor. Benim bir arkadaşım, insülün kullanıyordu. Sürekli bu meyveden yedirdim, şuan insülün kullanmıyor” dedi.