Teknoloji

'10YearChallenge' Facebook'un bir oyunu mu?

Son günlerde sosyal medyada hızla yayılan '10 Year Challenge' akımının Facebook'un yeni yüz tanıma programını geliştirmek amacı taşıdığı iddia edildi.

2019 yılına girmemizle beraber sosyal medya üzerinden yeni bir akım başladı, 10 yıl öncesine döndüren bir akım. Evet 2009 pek çoğumuza yakın tarih gibi geliyor olabilir ama tam tamına 10 yıl geçmiş. Kullanıcılar 10 yıl önce/10 yıl sonra fotoğraflarını koyarak yaşadıkları değişimlerini takipçileriyle paylaşıyor.

Bu akım oldukça şaşırtıcı veya ilgi çekici olsa da minik bir tehlike barındırıyor. Yüz tanıma teknolojisi desek?

Minik bir örneklemeyle devam edelim, ya siz yüz tanıma programı ile ilgili bir yapay zeka programı geliştiriyorsanız ve bunun için zahmetsiz bir yol oluşturmak istiyorsanız? İnsanların sosyal medya üzerinden 'geriye dönüş' (TBT) yapması oldukça işinize yarar değil mi?

Kimisi dalga geçmek için kimisi de keyfi bir şekilde bu fotoğrafları paylaşmaya başlasa haliyle işiniz oldukça kolaylaşır.

2019/01/19/10yearchallenge-facebookun-bir-oyunu-mu.jpg

Kampanya Facebook üzerinden başlasa da Instagram ve Twitter'da da viral olmuş durumda. Hatta Facebook'ta son 3 gün içinde 5 milyondan fazla #10yearschallange (10 yıl meydan okuması) paylaşımı yapılmış durumda. 

Oldukça zahmetsiz ve kolay görünüyor değil mi?

Wired yazarı Kate O'Neill, bu akımın pek masum olmadığını düşündüğünü salı günü yayımlanan yazısıyla kamuoyuyla paylaştı. Tabii bu yazı ve iddialar tartışmalara neden oldu.

O'Neill, yazısında fotoğrafların belli bir açıda oldukça kolay analiz edilebileceğini açıkladı.

Yani, belli bir zaman aralığında olan iki fotoğrafın yan yana konularak paylaşılması yüz tanıma sistemlerinin küçük değişiklikleri daha iyi tanıması ve geliştirilmesi için mükemmel bir fırsat olabileceğini vurguluyor, O'Neill.

2019/01/19/10yearchallenge-facebookun-bir-oyunu-mu_1.jpg

Yazarın yazısında belirttiği durum ise şöyle:

"Yaşa bağlı özellikler ve daha spesifik olarak yaş ilerlemesiyle, örneğin, insanların yaşlandıkça nasıl görünebilecekleri olasılıklarıyla ilgili bir yüz tanıma algoritması geliştirmek istediğinizi düşünün. İdeal olarak, birçok insanın fotoğraflarının bulunduğu geniş ve titiz bir veri kümesi istersiniz. 10 yıl gibi belirli bir süre içinde ayrı ayrı çekildiklerini bilseydiniz size oldukça yardımı olurdu."

Durumla alakalı Facebook'tan da bir açıklama geldi tabii. Facebook, kampanyayı kullanıcıların başlattığını ve kampanyanın ortaya çıkışıyla şirket çalışanlarının bir alakası olmadığını belirtti.

Facebook yaptığı açıklamada, siteye yüklenen fotoğraflardaki kişilerin kim olduklarını otomatik olarak bilen ve etiketleyen yüz tanıma özelliğinin kullanıcılar tarafından kapatılabileceğini de ifade etti.

Facebook'un gerçekten alakası olup olmadığını bilmiyoruz ama bu akımın tuttuğuna ve epey de devam edeceğine eminiz. Bekleyip görelim...