Teknoloji

5G, 4G'den 10 kat daha hızlı olacak''

Doç. Dr. Oğuz Bayat, "5G'ye geçmemizdeki amaç 4G'den 10 kat daha hızlı 10 kat daha fazla kapasiteye sahip olması, sistem bize bunu vaat ediyor" dedi.

"Haberleşmede Yön ve Yerleşme Çabaları" başlıklı panelde konuşan Altınbaş Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Oğuz Bayat, "Artık otonom araçlardan, bir doktorun robot kollarını kullanarak uzaktan ameliyat yapmasından bahsediyoruz. Bin tane dronenun aynı anda havaya kalkmasından belki de İHA ve SİHA gibi kullanılmalarından bahsediyoruz. Bundan da öteye gitmek istersek ev cihazlarının, arabaların birbiriyle konuştuğu çok büyük verilere ulaşacak yapılardan bahsediyoruz. 4G bugün bu isteklere cevap veremiyor. 5G'ye geçmemizdeki amaç 4G'den 10 kat daha hızlı 10 kat daha fazla kapasiteye sahip olması, sistem bize bunu vaat ediyor.  5G'de daha önemli olan şey ise şu; 4G, 60 milisaniye gibi sürede uçtan uca sistemde haberleşme yaratabilirken 5G sistemi 2 milisaniyede insanların işlemlerini yapabilecek, bahsettiğimiz uygulamaları yapabilecek bir altyapı gücüdür" diye konuştu.

 

"YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERLE 5G'YE GEÇMEK İSTİYORUZ"

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK)  Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, "Teknolojinin akışına baktığımızda dünyada bu işin ticari olma zamanları 2020 yılının başlarından itibaren görünüyor. Türkiye olarak hedefimiz de dünya ile eş zamanlı olarak bu teknolojiye geçmek. Ancak ilk defa yerli ve milli olarak çıkarttığımız ürünlerle 5G'yi getirmeyi hedefliyoruz. 4.5G ile başlayan mobil geniş bant erişimi sırasında operatörlerimiz fiber altyapıları oluşturmaya başlamıştı. Fiber kısmında hala eksiklerimiz var. Bunun artık daha yaygın, daha çok ve daha ortak kullanımlı olması lazım. Fiber yapımız bazı noktalarda yavaş bazı noktalarda hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu yapı tamamlandıktan sonra geriye teknolojiyi üretmek ve daha sonra operatörlerin bu teknolojiye geçmesi kalıyor" diye konuştu.

"HER TEKNOLOJİNİN ÖMRÜ 7-10 YIL ARASI SÜRÜYOR"

3G, 4G gibi her bir teknolojinin ömrünün 7-10 yıl arasında sürdüğünü dile getiren Çelik, "Dolar olarak baktığınızda 7-10 yıllık bir dönemde yılda 1 milyar dolardan yaklaşık 7-10 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. Bu para bugüne kadar hep dışarı gidiyordu. Yüzde 98.5'u yabancı üreticilere gitti. Hedefimiz bunun en az yarısını Türkiye'de üretilen bir şekilde yürütmek. 2020'de 5G'nin başlamasıyla yıllık 1 milyar dolarlık yatırım bir anda başlamayacak. Bu bir avantaj. 5G 2020'de bebek olarak gelecek ve 3 temel hedefi olacak. Bu hedeflerden ilk önce sadece hızlı internet kısmı gelecek. Bu bizim için de bir fırsat. Çünkü bu bebeği beraber büyütüp, olgunlaştıracağız. Bu sayede hem Türkiye'deki ekosistem kuvvetlenmiş olacak  hem de dünyaya sunabileceğimiz güçlü bir yapımız olacak" dedi.

5G'NİN 3 TEMEL HEDEFİ

4G'ye kadar olan teknolojilerin birbirlerini izleyerek geldiğini 5G'nin ise teknolojik bir basamak olduğunu vurgulayan Çelik, "5G ile yazılım tabanlı ve akıllı şebekelere dönülüyor. Bugün yapay zeka ve derin öğrenme dediğimiz yapılar daha çok bu şebekenin içinde yer alacak. Bugüne kadar bildiğimiz geniş bant erişimi kişi başına 1 gigabit saniyeye kadar çıkacak, 5G'nin birinci hedefi bu. Yani daha hızlı bir internet kullanımı sağlanacak, hızlar 100 ve bin katına çıkacak. İlk hedef yüksek geniş bant. İkinci hedef nesnelerin interneti dediğimiz bütün cihazların internete bağlı ve birbirleriyle konuşur hale gelmesi. Bu ilk başta değil daha sonra hayata geçirilecek bir hedef. Üçüncü hedef ise bugün bir şebekede bir şey indirirken biraz gecikme yaşanabilir. Bu gecikme normal bir kullanımda 1 saniye  olsa hiç fark etmezsiniz. Fakat uzaktan cerrahi, kendi kendine giden araba, robotların çalışması gibi uygulamalar olduğu zaman çok güvenilir ve kısa gecikme süresi gerekiyor. Bu kriterin hedefi iletişimde 1 milisaniye garantili gecikme sağlayabilmesi" ifadelerinde bulundu.