Teknoloji

Adil kullanım kotası nedir, kalkıyor mu, ne zaman kalkacak?

Adil kullanım kotası nedir ve ne işe yarar? Son zamanlarda çıkan haberlerin ardından herkes"adil kullanım kotası kalktı mı, kalkacak mı?" diye soruyor...

Adil kullanım kotası kalktı mı, ne zaman kalkacak gibi soruların çoğalmasıyla birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. AKK nedir, ne zaman kalkıyor, gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. 

ADİL KULLANIM KOTASI (AKK KOTASI) NEDİR, NE İŞE YARAR? 

Adil kullanım kotası, yani kısaltılmış şekli ile AKK, internet kullanıcılarının yoğun veri akışından etkilenmemesi ve teknik problemler yaşamaması adına uygulanmaya başlanmış bir limitlendirme şeklidir. 

İnternet kullanıcılarına, aldıkları hizmetin sözleşmede yer alan kriterleri gereği bir limit konulur. Kullanıcıların adil kullanım kotasını (AKK) aşmasıyla birlikte internet hızında çok büyük düşüşler yaşanır. Bu duruma somut örnek vermek gerekirse; 20 mbps hızı olan bir kullanıcı adil kullanım kotasını aşarsa, hızı ortalama olarak 3 mbps'ye kadar düşer. 

ADİL KULLANIM KOTASI (AKK KOTASI) KALKTI MI, NE ZAMAN KALKACAK? 
 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'dan internet kullanıcılarını sevinden "adil kullanım kotası açıklaması" geldi. Bakan Turan, kullanıcılara uygulanan adil kullanım kotasının 2019 yılı itibari ile kalkacağını açıkladı.