Teknoloji

Apple Mac Pro, Türkiye fiyatı dudak uçuklattı!

Apple, WWDC 2019’da tanıttığı Apple Pro Display XDR isimli yeni monitörü ve donanımı ile adeta sınırları zorlayan üst seviye modeli Mac Pro’nun Türkiye fiyatı belli oldu.

Apple, WWDC 2019 Haziran ayında düzenlenen etkinlikte Mac Pro ve Apple Pro Display XDR isimli yeni monitörünü tanıtmıştı. İşte Apple Mac Pro Türkiye fiyatı;

Ev parasına bilgisayar!
Apple Mac Pro fiyatı:

Kule tipi ve raf tipi olmak üzere iki farklı versiyon bulunuyor. Kule tipi Mac Pro’nun başlangıç fiyatı 42999 TL olarak belirlenirken, raf tipi modelin başlangıç fiyatı 46999 TL olarak açıklandı. Ancak, raf tipi model şu anda satışta değil.

Macbook Pro modellerinin ulaştığı fiyatları göz önünde bulundurduğumuzda, Mac Pro’nın bu dudak uçuklatan fiyatı bir nebze normal karşılanabiliyor. Asıl dudak uçuklatan fiyat en yüksek donanımı seçtiğinizde ortaya çıkıyor.

En üst donanıma sahip olan modeli almak istediğinizde 417 Bin TL ile karşı karşıya kalıyorsunuz. 2.5 GHz hızında çalışan ve 4.4 GHz’e kadar çıkabilen 28 çekirdekli Intel Xeon W işlemcinin yer aldığı bilgisayarın özellikleri şu şekilde;

– 1.5 TB (12×128 GB) DDR4 ECC bellek-
– Her biri 2×32 GB HBM2 belleğe sahip iki adet Radeon Pro Vega II Duo
– 4 TB SSD depolama
– Apple Afterburner kart

Tabi, Apple’ın Mac Pro modelinin profesyonellere yönelik olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

Yeni Mac Pro özellikleri:

Mümkün olanın sınırlarını zorlamak isteyen profesyoneller için olağanüstü performans, yapılandırma ve genişletme seçenekleriyle tasarlanmış yepyeni bir sistem.

Paslanmaz çelik iskelet üzerine yerleştirilmiş alüminyum muhafazayı yukarı kaldırarak tüm bileşenlere ve zengin yapılandırma seçeneklerine 360 derece erişim sağlayabiliyorsunuz. Böylece ortada hiçbir sınır kalmıyor.

Mac Pro en yüksek CPU performansına ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı. Prodüksiyon için render almaktan yüzlerce sanal müzik aleti çalmaya veya bir iOS uygulamasının simülasyonunu aynı anda birden fazla aygıtta çalıştırmaya kadar birçok zor görevin üstesinden gelebilecek kadar yetenekli. Sistemin kalbinde, 28 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen Intel Xeon işlemci yer alıyor. Bu şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en yüksek çekirdek sayısı. Ayrıca 64 PCI Express hattı, geniş L2 ve paylaşımlı L3 önbellekler işlemcinin hem içinde hem de dışında muhteşem bir bant genişliği sağlıyor.

Her milimetresinden performans almak istediğiniz bir işlemciye devasa bir güç sağlamanız gerekir. Mac Pro için bu güç 300 watt’ın üzerinde. Sistemi serin tutan dev bir ısı düşürücü onun hiçbir kısıtlama olmadan çalışmasına imkan tanıyor. Isı boruları ısıyı çipten uzaklaştırarak alüminyum kanatlar boyunca dağıtıyor. Aksiyel yapıdaki üç adet fan ise havanın sistem içinde dolaşmasını sağlıyor.

Altı adet süper hızlı ECC bellek kanalı ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla Mac Pro 1.5 TB’a kadar bellek desteği sunuyor. Yani büyük projeler üzerinde çalışan, devasa veri setlerini analiz eden veya aynı anda birden fazla profesyonel uygulama kullanan profesyoneller her tür işi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Ve bilindik kule tipi kasalarda bellekler ulaşılması zor noktalara yerleştirilirken Mac Pro’nun çift taraflı anakartı sayesinde belleğe erişim kolaylaşıyor.