Teknoloji

Apple'den skandal açıklama; Soğuk havalarda yavaşlatıyoruz

Teknoloji devi Apple yaptığı açıklamayla kullanıcılarını kızdırdı; 'Soğuk Havalarda Kapanmaması İçin Eskiyen iPhone'ları Yavaşlatıyoruz!'

Son zamanlarda kullanıcılar tarafından sıklıkla dillendirilen, İPhone cihazlarının yavaşlaması konusundaki şikayetlerine Apple'dan

yanıt geldi.Soğuk havlarda eskiyen İPhone'ların kapanmaması için  yavaşlattıklarını kabul etti. Bunun, daha iyi bir deneyim sunmak adına yapıldığı söylense de  IPhone kullanıcılarını pek memnun etmeyecek gıbı duruyor.

Apple'dan Yapılan Açıklama Şöyle;

Soğuk Havalarda Yavaşlatıyoruz

"Hedefimiz, müşterilerimiz için genel performans ve cihazlarının ömürlerini uzatmak adına en iyi deneyimi sunmak. Lithium-ion piller, soğuk havalarda, düşük kapasitelerde ve eskime durumlarında cihazların en yüksek güç ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak hale geliyorlar. Bu da elektronik bileşenlere zarar vermemek için beklenmedik anda cihazların kapanmasını sebep oluyor.Geçtiğimiz yıl, iPhone 6, iPhone 6S ve iPhone SE modellerinin beklenmedik anlarda kapanmalarını engellemek için bir özellik sunduk. Bu özelliği iOS 11.2 sürümü ile iPhone 7 modeline de getirdik. İlerleyen dönemde ise diğer tüm modeller için de yapmayı planlıyoruz."

Kullanıcılar Uzun Zamandır Şikayetçi

iPhone kullanıcıları, yeni modeller piyasaya çıktığında cihazlarının yavaşladığı konusunda uzun zamandan berı Şİkayetçİ. Bazıları, Apple'ın (ve diğer teknoloji şirketlerinin) kullanıcıları yeni modeller almalarını sağlamak için kasıtlı olarak performansı engellemek için çaba harcadıklarına inandıklarını söylüyor Apple bu iddiayı çok uzun zamandır reddediyor.

Peki Kullanıcılar Ne Yapmalı

En kısa sürede iPhone cihazların pillerinini yenileriyle değiştirin. Apple son kullanıcı sözleşmesine, 1500 tam dolum sonrası piller artık eskisi gibi olmayacak ve gereken performansı sağlamayacaktır. Şeklinde bir not ekliyor. 
 

1500 Tam Dolum Nedir;

Mesela cihazı evden çıkmadan evvel %100 doldurdunuz. İşleri halledip geri döndüğünüzde şarjınızın %60 seviyesinde olduğunu gördüğünüz ve yeniden şarja taktınız. Bu sizin 1500 tam dolum yaptığınız anlamına gelmiyor. %100'e ulaşana kadar tam dolum yapmış sayılmazsınız. %40'tan sonra diğer tam dolum için %60 hakkınız daha kalıyor. Kısaca, 0'dan %100'e kadar yapılan şarj sizin 1 tam dolumu yaptığınız anlamına geliyor.