Teknoloji

Bakanlık açıkladı; App Store ve Play Store KDV geliyor

App Store ve Play Store 'a gelen bazı uygulamalar, Türkiye'ye gelmeyebilir

Maliye Bakanlığı'nın son olarak üstüne çalıştğı  kanun tasarısını  bugün TBMM’ye sevk edecek.Tasarıya göre bankalar kartlar üzerinden yapılan hareketleri Maliye Bankanlığı'na bildirecek   dijital ortamda ki kayıt dışı akış kontrol edilcek ve mükellef olmayan firmaların tespit edilerek cezai işlem uygulanacak.
Eğer tebliğ uygulanmaya başlanırsa; App Store, Play Store, Amazon ve eBay gibi firma/kuruluşlardan katma değer vergisi yani KDV alınacak.  Yabancı geliştiriciler uygulamalarını Türkiye'ye kısıtlayabilir. Bu da milyonlarca uygulamanın Türkiye App Store ve Play Store'unda yer almaması anlamına geliyor.

KDV Alınacak Hizmetler;

 Fotoğraflara, resimlere, ekran koruyuculara, masaüstü temalarına erişmek, indirmek.
- Alıcı tarafından girilen belirli verilere yanıt olarak internetten veya bir elektronik ağ aracılığıyla bilgisayardan otomatik olarak üretilen hizmetler.
- Web sitesi/sayfası temini, alan adı temini, web barındırma ile bilgisayar program ve ekipmanlarının uzaktan bakımı.
- Her türlü yazılım tedariki ve güncellenmesi dahil dijitalleştirilmiş ürünlerin satışı, web sitelerine ilişkin filtrelerin yüklenmesi, güvenlik duvarı kurulumu.
- Alıcı ve satıcının internet veya diğer bilgi teknolojileri aracılığıyla bir araya getirilmesini veya işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan platformlar tarafından verilen her türlü hizmetler
- Görüntü, metin ve bilgi sağlanması ile veri tabanlarının hazırlanması.
- Web sitesi/ sayfası gibi elektronik ağlar üzerinde ticari veya kişisel varlığın sağlanması veya sürdürülmesine ilişkin hizmetler.
- İnternet servis paketleri (Haber, hava durumu veya yol durumu raporlarına erişim, oyun alanları, web sitesi barındırma, çevrimiçi tartışmalara erişim.)