Teknoloji

Canlı organizma üretildi

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, DNA’sı tamamen insanlar tarafından tasarlanan canlı bir organizma ürettiler. Cambridge Üniversitesi bilim insanları, E koli (Escherichia coli) adındaki organizamanın DNA’sını yeniden yazdı. Çalışma sonunda yaşayan bir bakteri üretmeyi başardılar. Genellikle toprakta ve insan bağırsağında yaşayan E koli bakterisinin, laboratuvarda sentetik versiyonu yapıldığı açıklandı. CANLI VE ÇOĞALAN BAKTERİ ÜRETİLDİ Bakterinin sentetik genomdan 4 […]

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, DNA’sı tamamen insanlar tarafından tasarlanan canlı bir organizma ürettiler.

Cambridge Üniversitesi bilim insanları, E koli (Escherichia coli) adındaki organizamanın DNA’sını yeniden yazdı. Çalışma sonunda yaşayan bir bakteri üretmeyi başardılar.

Genellikle toprakta ve insan bağırsağında yaşayan E koli bakterisinin, laboratuvarda sentetik versiyonu yapıldığı açıklandı.

CANLI VE ÇOĞALAN BAKTERİ ÜRETİLDİ

Bakterinin sentetik genomdan 4 kat daha büyük olan ve daha önce üretilenlerden çok daha karmaşık yapıda olduğu belirtilen açıklamada, organizmanın yaşadığı, yavaş bir şekilde çoğaldığı ifade edildi.

Ancak sentetik versiyon E koli bakterisi, hücrelerinin tekrar yapılandırıldığı genetik koda benzer proteinler ürettiği ve biyolojik olarak yeni kurallara göre çalıştığı belirtildi.

Sentetik versiyondaki bakterinin yaşayan fabrikalar olarak önemli moleküllerin üretilmesine ışık tutabileceği söylendi. Böylece canlı ilaç üretimi noktasında da çalışmalara fikir verebileceği belirtiliyor.

Öte yandan genetik kodların hayatın başladığı dönemlerde nasıl oluştuğu hakkında ipuçları verebileceği düşünülüyor.