Teknoloji

Çinli Huawei Türkiye'de de üretiyor

Teknoloji dünyasına hızlı bir giriş yapan Çinli teknoloji firması Huawei, Türkiye hazır ürün getirdiği kadar ülkemizi de teknoloji üssü olarak kullanıyor.

Bir anda dünyanın teknoloji devleri arasında yer alan Çinli marka Huawei, Mali İşler Başkanı Meng Wanzhou'nun Kanada'da gözaltına alınması, ABD'nin devreye grimesiyle Çin ve ABD arasında yaşanan kriz firmanın daha da güçlü çıkmasını sağladı. 

Huawei'nin teknolojik ürünlerinin ihracını Türkiye'ye de gerçekleştirmekle birlikte ülkemize teknoloji üssü kurdu. Bu üste nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka, bulut ve akıllı/güvenli şehir teknolojileri üretiyor.

Huawei ayrıca Türkiye'nin 5G dönüşümüne katkı verdiği gibi, Türkiye'nin 4 yıl sonraki hedefi olan 2023 için de destek oluyor. 

Huawei, İstanbul ofisine bu güne kadar 170 milyon dolar yatırım yapmakla birlikte Ar-Ge Merkezi'ni daha da büyütüyor. Yazılım geliştirme merkezi olan bu üs, Çin'den sonra ikinci büyük merkez haline geldi. 

Huawei Türkiye, İstanbul'daki teknoloji üssünde personelinin yüzde 91'ini Türklerden oluşturdu, 50 milyon dolar yerli satın alma gerçekeştirdi ve 248 milyon dolar vergi ödedi.