Teknoloji

Danışma robotları, İstanbul Havalimanı’nda görücüye çıktı

İstanbul Havalimanı’nda, yolculara danışmanlık hizmeti verecek robotlar görücüye çıktı. Yolcular ve robotlarla arasındaki diyaloglar renkli görüntüler oluşturdu. Mescidin yerini soran bir teyzenin, “Allah sana da namaz kılmayı nasip etsin” esprisi gülüşmelere sebep oldu.

Yolculara hizmet verecek iki danışma robotu, İstanbul Havalimanı’nda test edilmeye başlandı. Havalimanına gelen yolcuların sorularını yanıtlayan robotlara ilgi yoğundu.

Robotlar, yolcu bilet bilgilerini okuyup, uçuş kapısının haritasını ve uçuş detaylarını gösteriyor. Test sürecinden sonra robotlar bu ay sonunda aktif olarak hizmet verecek.

İngilizce ve Türkçe sorulara yanıt veren robotlar, tamamen yerli teknolojiyle üretildi. Yolcular ve robotlar arasında ilginç diyaloglar gerçekleşti.

Oğlunu, gelinini ve torunlarını Norveç’e göndermek için İstanbul Havalimanı’na gelen Fahriye Gürsoy, mescit’in yerini sorduğu robota “Allah sana da namaz kılmayı nasip etsin” diyerek espri yaptı. Kendisine verilen cevaplar için teşekkür eden Gürsoy, “Allah senden razı olsun. Sana da Allah namaz kılmak nasip etsin. Ne diyeyim ki” ifadelerini kullandı.

Gürsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, oğlu, gelini torunlarını Norveç’e uğurladığı için üzgün olduğunu söyledi. Yıllarca Norveç’te işçi olarak kaldığını, robotu ilk defa bu havalimanında gördüğünü ifade eden Gürsoy, “İlk mescidi sordum. Cevap verdi ama ikinci seferde bana darıldı ve söylemedi. Robotu görünce çok şaşırdık. İnsan gibi karşımıza çıkıyor ve sen soru sorabiliyorsun. O da cevap veriyor. Çok güzel bir şey” dedi.

BİR YOLCU BURÇLARI SORDU

İstanbul Havalimanı’nda danışmanlık hizmeti vermeye başlayan robota yolculardan ilginç sorular da geldi. Rukiye Şengül isimli yolcu, havalimanında karşılaştığı robota burçları sordu. Şengül, robotun dijital ekranın güzel çalıştığını, test aşamasından sonra gerekli güncellemelerin yapılmasıyla daha da faydalı olacağını belirterek, “Çağımız dijital sistem dönemi. Buradan faydalanmamız tabii ki güzel olur. İnşallah sistem böyle başlar ve daha da gelişir. O zaman da insan gücünü azaltan, biraz daha hızlı ve yardımlı bir sistem oluşur diye düşünüyorum. Havalimanı için hayırlı olur” ifadelerini kullandı.