Teknoloji

Dünyaya Benzeyen Bir Gezegen Daha!

Öncülüğünü Amerika kökenli NASA'nın yaptığı araştırmada Güneş Sistemi'nden 40 ışık yılı uzakta Dünya benzeri bir gezegen daha keşfedildi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın öncülüğünde yapılan 'yaşama uygun' gezegen arayışında Güneş Sistemi'nin dışında, Dünya'ya benzer yeni bir gezegen keşfedildi.

Güneş Sistemi'nin 40 ışık yılı uzağında yer alan ve 'Superjorden' ismi verilen gezegenin konumu, kendi güneşine göre ısının ne çok yüksek ne de çok düşük olduğu, yaşama elverişli bir uzaklıkta bulunuyor.

SIVI HALDE SU BULUNURSA...

Bilim insanlarının gezegende sıvı halde su bulunduğunu keşfetmesi durumunda ise gezegenin yaşamı destekler koşulda olduğu kesinleşecek.

'Superjorden', geçtiğimiz Şubat ayında keşfedilen ve üzerinde yaşam olma ihtimali olan, Güneş Sistemi dışındaki yedi gezegen arasında bir istisna olarak görülüyor.

'Superjorden'ın beş milyar yaşında olduğu sanılıyor. Öte yandan gezegenin, Dünya'dan yüzde 40 oranında daha büyük ve kendi yıldızına Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığından 10 kat daha yakın olduğu belirtildi.

 • USD
  0,20
  3,7544
 • EURO
  0,27
  4,6619
 • ALTIN
  0,30
  162,66
 • PETR
  0,68
  65,2900