Teknoloji

E-Spor bilgisayarda oyun oynayıp para kazandırıyor

1 milyar dolar ekonomiye sahip olan E-Spor, Türkiye’de de talep görmeye başladı. Her yıl büyüyen bu alanda Türkiye’den gençlerin de olmasını hedefleyen bir girişimci E-Spor Ligi için takım kurdu.

Bursalı girişimci Sezgin Oruç, dünyada hızla büyüyen E-Spor Ligi’nde Türkiye’nin de yükselmesi için bir takım kurdu. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda federasyonu bulunan E-Spor, genellikle 8-20 yaş arası gençlerin bilgisayarda oyun oynadığı ve takım kurularak oynanan bir spor dalı. Her sene %30 oranında büyüyen ve gelecek sene 1.5 milyar dolar ekonomiye sahip olacağı tahmin edilen E-Spor’a, Türkiye’de de ilgi gün geçtikçe artıyor.

Ülkemizde geçmiş dönemlerde pek desteklenmeyen bu spor için günümüzde futbol kulüpleri de yatırımda bulunuyor.

Cs-Go, PUBG, Fortnite, Dota gibi bilgisayar oyunlarında yarışan oyuncular, başarılı olmaları durumunda büyük kazanç elde edebiliyor.

YILLIK GELİR 5 MİLYON DOLAR

Türkiye’deki oyuncuların yıllık geliri yaklaşık 100 bin dolar. Yurt dışında ise bu rakamlar oldukça yüksek; yaklaşık 5 milyon dolar. 

Türkiye’nin bu alanda başarısını yükseltmek için Sezgin Oruç, Pi5 adlı E-Spor Kulübü’nü kurdu. Oruç, 8-18 yaş aralığındaki yeteneği olan gençlere liderlik yapıyor. Gençlerin, antreman yapabileceği bir ortamın dışında İngilizce ve kişisel gelişim dersleriyle destek oluyor.