Teknoloji

Elon Musk'ın yer altı tünelinde araçlar 250 km hızla gidecek

Tesla ve Space X'in patronu Elon Musk'ın inşa ettiği devasa yer altı tünelinde araçlar 250 kilometre hızla gidecek.

Tesla ve Space X'in patronu Elon Musk, yeni şirketi The Boring Company ile tünel işine girdi. Yüzeyden asansör yardımıyla inilen ve bir platform üzerinde ilerlenen tüneller ulaşımı daha hızlı hale getirmeyi hedefliyor. Peki Elon Musk'ın tüneli nasıl çalışıyor? İşte tüm detaylar...

2018/12/21/elon-musk-tunel.jpg

Tesla ve Space X'in CEO'su Elon Musk, tünel işine girmenin bir şakadan kaynaklı başladığını ve bir 'hobi' olduğunu söylemişti. 'Şaka olarak' başladığı işe 10 milyon dolar harcayan Musk, tünelin ilk denemesini gerçekleştirdi ve hizmete girdi.

Fakat kurduğu The Boring Company ile devasa bir projeyi bugün tamamladı: Los Angeles'ta yerin 12 metre altında, 3.6 metre çapında ve yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda bir tünel.

Şehirde trafiğin kitlendiği noktalardan birinde olan bu tünel, teknolojisiyle görenleri şaşırtıyor!

Videoda da görüldüğü gibi, tünele yüzeyden bir platform yardımı ile iniliyor ve tünelde de araçlar bu platformun üzerinde ilerliyor. Üstelik 250 kilometrelik bir hızda!

Ayrıca tünelin sonunda, Space X tarafından işletilecek bir de otopark bulunuyor. Musk hem uzaya giderek hem de otopark işleterek iş dünyasında bir ilki daha gerçekleştirmiş olabilir.

YENİ TÜNELLER GELİYOR

10 milyon dolara mal olan tünelin benzerlerini yapmaya devam edecek olan Musk, Chicago şehrinde havaalanı ve şehrin iş merkezi arasında 27 kilometrelik bir tünel daha inşa edecek. Ayrıca şirket, Washington ve New York'u birbirine bağlayan bir tünel projesi daha yapmak istediklerini açıkladı.

2018/12/21/elon-musk-tunel_1.jpg

TOPLU TAŞIMA DA OLACAK

Üstelik tünelde sadece araba değil, toplu taşıma amacıyla çalışan taşıtlar da bulunacak. 8-16 kişilik bu araçlar da aynı hızla hedef noktaya ilerleyecek. Ücretlendirme de çok ucuz. Musk'un açıklamasına göre tünelin toplu taşıma için kullanımı 1 dolar, araçlar içinse 4 dolar civarında olacak