Teknoloji

Geleceğin para birimi 'kripto paralar'

Yatırımcısına en çok kazandıran yatırım Bitcoin'in.650 milyar dolarlık piyasa hacmi bir kaç günde 450 milyar dolara düştü.

Modern dünyanın en güvenli sistemlerinden birisi haline gelen kripto paralar, medyanın da katkısıyla dünya çapında büyük ilgi görmeye başlamıştı. Evlerini arabalarını satanlar, harçlığından ayıran öğrenciler, kısacası herkes deliler gibi bu alana yönelmeye başladı. Talep artınca fiyatlar arttı. Kripto para dünyasının değeri 650 milyar dolara ulaştı. 

Kripto para rezervlerinin büyük çoğunluğu gene zenginlerin ellerinde

650 milyar dolarlık piyasa hacmi bir kaç günde 450 milyar dolara düştü.

Finans kuruluşu J.P. Morgan’ın CEO'su Jamie Dimon, bu yükseliş ve rakamların “dolandırıcılık” olduğunu söyledi ve bu para ticaretinin genelini “aptalca” olduğunu belirtiyor.

Webtekno yazarı Şahin Kılıç; 'Elbette kripto paraları ekonomik bir devrim olarak görenler de var. Bu tartışma ortamında en çok bilgiyi hak edenler de bir şeylerin nasıl 20.000 dolara kadar yükseldiğini anlamaya çalışan insanlar. Geleceğin ekonomik sistemlerini ve devletlerden bağımsız para birimleriyle yaşayacağımız günlere bir ön hazırlıktan bahsediyoruz. Bu gerçekleşene kadar, birileri zengin olmaya devam edebilir. Ancak ne olursa olsun ekonomik bir devrimin eşiğindeyiz ve geçiş süreci o kadar da kolay olmayacak.'dedi.