Teknoloji

Huawei’nin kurucusunun kızı Kanada'da gözaltına alındı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında olan Huawei’nin kurucusu ve sahibi Zhengfei’nin kızı Kanada’da gözaltına alındı.

Teknoloji devleri arasında yer alan Çinli şirket Huawei'nin kurucusu ve sahibi Ren Zhengfei'nin kızı Meng Wanzhou, Kanada'nın Vancouver kentinde gözaltına alındı.

İRAN’A UYGULANAN YAPTIRIMLARI DELMEKLE SUÇLANIYOR

 

Şirketin küresel finans direktörlüğünü yapan Meng, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanıyor. Meng Wanzhou'nun ABD'ye iade duruşması ise bugün görülecek.

Kanada polisi, Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei'nin küresel finans direktörü Meng Wanzhou'yu gözaltına aldı.

İADESİNE İLİŞKİN DURUŞMASI YAPILACAK

 

The Globe ve Mail'in Adalet Bakanlığı sözcüsüne dayandırdığı haberlerine göre, Meng Wanzou 1 Aralık'ta ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını deldiği şüphesiyle gözaltına alındı ve bugün ABD'ye iadesine ilişkin duruşması yapılacak.

Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei'nin kızı olan Meng Wanzhou, teknoloji şirketinin başkan yardımcılarından biri olarak görev yapıyordu.

Huawei, dünyanın en büyük teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. Reuters haber ajansı, konuyla ilgili bilgi almak için şirket temsilcilerine ulaşılamadığını bildirdi.