Teknoloji

Instagram, beğenilmeyen güncellemeyi geri çekti

Instagram’da ‘akışı dikey yerine yatay kaydırma’ güncellemesi gelen tepkiler sebebiyle geri çekildi ve CEO kullanıcılardan özür diledi.

Günümüzün popüler sosyal medya ağlarından Instagram bu sefer kullanıcıların çok da hoşuna gitmeyen bir güncelleme yaptı. 
Akışı dikey kaydırmak yerine yatay kaydırma olarak çeviren ve kullanıcılardan tepki çeken Instagram geri adım attı. 
Güncellemeyi alan kullanıcılar, yeni Instagram’daki paylaşımları görmek için dikey (yukarıdan aşağıya) kaydırma yerine yatay (soldan sağa) kaydırma tasarımı ile karşı karşıya kaldı. Dikey tasarıma alışık olan kullanıcıların, bu yeni tasarım karşısında, deyim yerindeyse eli kolu bağlandı.

 

GÜNCELLEMEYİ GERİ ÇEKTİ 

 

Instagram ise yapılan değişikliğin küçük bir test olarak tasarlandığı, söz konusu bu güncellemeyi tüm kullanıcılara yönelik olmadığını duyurdu. Ancak kullanıcıların sosyal medyaya da yansıyan hayal kırıklıkları ile birlikte tepkileri de birleşince sosyal ağ, bu son güncellemeyi geri çekti.
Yaşanan bu durumla ilgili olarak Instagram CEO’su Adam Mosseri de Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak, yatay akış testinin öngördüklerinden daha geniş bir kitleyi kapsadığını itiraf ederek, kullanıcılardan özür diledi.

PAYLAŞIMLARI ÖNE ÇIKARIYOR AMA... 

 

Paylaşımları ve daha çok da Instagram’ın artırmayı planladığı reklamları daha fazla öne çıkaran yatay akışın, uygulama içinde hızlı bir şekilde gezinmeyi zorlaştırdığı gözlendi.

Aslında Instagram geçen ekim ayında “Keşfet” sekmesinde yatay akış testlerine başlamıştı. Sosyal ağ kısa bir süreliğine çok sayıda kullanıcının ana sayfasında bu yatay akış tasarımını test etmişti.