Teknoloji

İntel'in başı dertte

Intel marka işlemcilerde bir güvenlik açığı yer alıyor ve bu güvenlik açığından ise Linux ve Windows işletim sistemleri etkileniyor.

Intel işlemcilerinde ortaya çıkan güvenlik açığı yüzünden; hackerların, güvenlik anahtarlarına, şifrelere ve dikste önbelleğe alınmış dosyalara ulaşabileceği söyleniyor. Hatta Linux tarafında bu açığın doğruluğu, yazılımcıların bu güvenlik açığını yamalamak üzerinde çalışması ile kanıtlandı.
Ancak bu güvenlik açığının, ciddi anlamda riskli olabileceği için yazılım ve donanım şirketleri arasında gizli tutulduğu iddia ediliyor. Linux'a gelen son güncelleme ile saldırganların bu güvenlik açığını fark etmeleri engellenmiş ancak sorun tamamen ortadan kaldırılmamış. 

Linux programcıları, bu sorunu geçici olarak önlemek için; çekirdeğin belleğini kullanıcı işlemlerinden ayırıyor ve bunu “Çekirdek Sayfa Tablosu Yalıtımı” olarak isimlendiriyor.

Windows cephesinde ise önümüzdeki günlerde gelecek olan güncelleme ile güvenlik açığının ortaya çıkarılmasını sağlayan verilerin gizlenmesi bekleniyor. 
Bu güvenlik açığı, uygulamaların ve programların çekirdek bellek alanındaki korumalı bölgedeki içeriklerin okunmasına da çanak tutuyor.