Teknoloji

NASA sessiz uçak için anlaşmaya vardı

NASA, dünyanın ulaşım enformasyonunu değiştirecek bir yatırım geliyor. Sonik patlama sesi çıkarmayan uçak için Lockheed Martin ile anlaştı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ulaşım ve havacılık alanında daha hiç yapılmamış ve denenmemiş bir yatırıma imza atıyor. NASA, bu alanında test edilmek üzere ses hızını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan jet uçağı üretimi için anlaşmaya vardı.

247.5 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

NASA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, kurumun, jet uçaklarının ses hızını aşarken çıkardığı şiddetli sonik patlama etkisini giderebilecek bir uçak prototipi üretilmesi için Amerikan savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin ile 247,5 milyon dolar karşılığında anlaşmaya varıldığı belirtildi. Şirketin, anlaşma kapsamında 2021 sonuna kadar NASA'nın test amaçlı kullanacağı bir prototipi tamamlamayı taahhüt ettiği kaydedildi.

 KAPI KAPANMA SESİ KADAR

"X-Plane" adı verilen özel yapım uçak, yaklaşık 17 bin metre (55 bin feet) yükseklikteyken saatte bin 500 kilometre hızla seyredebilecek. Uçağın ses hızını aşarken çıkardığı ses düzeyinin 75 algılanan desibel (PLdB) olacağı kaydedildi. Bu, bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer. 

Ses seviyesindeki düşüşün, sivil amaçlı süpersonik hava ulaşımının önünü açacağı öngörülüyor. Düşük gürültülü süpersonik uçaklar, insan sağlığına zarar veren ve gürültü kirliliğine yol açan sonik patlamaları giderdiğinden kentsel alanlarda yolcu ve kargo ulaşımını olanaklı hale getirecek.

2022 iİTİBARİYLE TESTE BAŞLAYACAK

NASA, X-Plane ile 2022'den itibaren belirli Amerikan şehirlerinde test uçuşları yapmayı planlıyor. Bu uçuşlardaki ses ölçümleri ve yöre halkının uçuşlara vereceği tepkilerinin sivil havacılık otoritelerine ses konusundaki düzenlemelerinde kılavuzluk etmesi öngörülüyor.