Teknoloji

Nehre inişe geçen drone için gözünü kırpmadan suya atladı

Drone ile bir parkın üzerinde video çeken Dave Svorking'e ait drone pili bitince nehre doğru inişe geçti. Svorking dronu kurtarmak için nehre atladı.

Son yıllarda popülaritesi hızla artan ve kullanım alanlarıyla çığır açan dronlar fiyatları ile de dudak uçukladıyor. Batarya ile çalışan ve yüzlerce metre yükseklikten görüntü alabilen dronlar bataryası azalmaya başlayınca güvenli inişe geçiyor ve belirlenen koordinata iniş yapıyor . 

Ancak bazen küçük aksilikler yaşanabiliyor ve dronlar bazen bir ağaca bazen de suya düşüp kırıma uğruyor. 

Benzer bir olay geçtiğimiz günlerde Dave Svorking'in başına geldi. Bir parkın üzerinde çekim yapan Svorking'in dronu bataryası bitince güvenli inişe geçti. Ancak belirlenen koordinata gelmek yerine dronun nehre iniş yapacağını anlayan Svorking ve arkadaşı koşarak nehrin kenarına gitti. 

Birkaç bin dolar değerindeki dronu kurtarmak için kendini nehre atan ve yüzerek dronun iniş yapacağı yere ulaşan Svorking'in çabası olimpiyat yüzücülerine taş çıkarttı. 

Dronu havada yakalayan ve suya düşmekten kurtaran Svorkin'in o çabası yine kurtarılan drone tarafından saniye saniye görüntülendi.