Teknoloji

Rüzgar enerjisini kullanmak için yeni bir buluş

Bir gün, yenilenebilir enerji üretmek uçurtma uçurmak kadar basit olabilir…

West Hawaii Today'in haberine göre, on yıldan fazla bir süredir devam eden geliştirme çalışmalarından sonra, güçlü yüksek irtifa rüzgarlarına girme yeteneğine sahip deneysel bir "enerji uçağı" Hawaii'nin Büyük Adasında test edildi.

Uçurtma, Google'ın ana şirketi Alfabe'ye ait olan Alameda, Kaliforniya merkezli bir şirket olan Makani tarafından geliştiriliyor. 

Uçurtma, elektrik üretmek için rüzgârda dönen, ardından bir kabloyla yere iletilen, 85 feet kanatlı ve sekiz rotorlu kanatlara sahip. Şirketin web sitesine göre, bir yer istasyonuna bağlıyken bağımsız olarak uçmak için tasarlanmış.

"RÜZGARLA ÇALIŞAN PERVANELER ELEKTRİK ÜRETECEK"

Mekanik ve havacılık mühendisliği profesörü olan John Hall, “Rotorlar jeneratör olarak çalışıyor. Çevrelerinde gezinirken, rüzgarla çalışan pervaneler elektrik üretecek" dedi.

Hall, uçağın hafif tasarımının, fırtınaların ya da diğer doğal afetlerin ardından kesintileri olan bölgelere güç aktarımı için kullanılabileceğini öne sürdü. “Bu kurulumla, kolayca taşınabiliyor, oraya girip rüzgar türbini kurman gerekmiyor” dedi.

Makani yöneticisi Fort Felker, yaptığı açıklamada, rotorların 600 kW enerji üretebileceği ya da 300 eve yetecek enerjiye sahip olabileceğini söyledi. Ancak şirketin hedefinin, "geleneksel rüzgar türbinlerine şu anda erişilemeyen yüksekliklere ulaşabilen yeni bir rüzgar enerjisi teknolojisi inşa etmek" dedi.