Teknoloji

Samsung Galaxy S10’dan parmak izi itirafı

Dünya teknoloji devi Samsung, Galaxy S10’un kilidinin herhangi birinin parmak iziyle açılabildiğini doğruladı.

İngiltere’de Samsung Galaxy S10 telefonu için ekran koruyucu alan bir kadın daha önce tanımlamadığı bir parmak iziyle telefonu açtı. Samsung güvenlik açığını kabul etti.

İlk olarak The Sun tarafından haberleştirilen olayda, Lisa Neilson internetten 2,70 sterline (yaklaşık 20 TL) satın aldığı ekran koruyucusunu kullanırken daha önce cihaza kayıtlı olmayan bir parmak iziyle telefon kilidini açabildiğini aktardı.

Kocası da kendi parmak iziyle açtı

Habere göre kocası da kendi parmak izleriyle telefonun kilidini açabildi ve aynı durum, ekran koruyucu başka bir akrabanın Samsung cihazına takıldığında da gözlendi.

Neilson konuyu “gerçekten endişe verici” diye nitelendirdi

Samsung skandalı kabul etti

Modelin ekrana ana gömülü parmak izi okuyucularının, ekrana ucuz bir ekran koruyucu film uygulandığında, tanımlanmamış parmak izleri ile de telefonun kilidinin açılmasına izin verdiği doğrulandı.

Onaylı aksesuar tavsiye etti

Firmadan yapılan açıklamada konunu araştırıldığı belirtilirken, “Yakında bir yazılım güncellemesi yayımlayacağız. Soruları olan ya da son güncellemeyi indirme konusunda desteğe ihtiyaç duyan tüm kullanıcılarımıza bizimle doğrudan temasa geçmelerini öneriyoruz” denildi ve kullanıcılara onaylı aksuarlar kullanmaları tavsiye edildi.