Teknoloji

Trafik sorununa Alman bakışı

Raysız kara taşıtlarını, raylı birer araçmış gibi seyredecekleri bir sisteme dahil eden ve trafiği bütünüyle gelişmiş bir yapay zekaya emanet eden proje.

Trafik, dünya şehirlerinin hemen hepsinde en ciddi sorunların başında geliyor. Şehir plancılar ne yaparlarsa yapsın çeşitli sebeplerle sıkışan trafiğin önüne geçebilmek maalesef mümkün olamıyor ki, özellikle günün belli saatlerinde trafiğin tamamen durma noktasına geldiği anlar bizim de pek çok şehrimizde normal bir durum olarak algılanır. Ayrıca trafiğin var olduğu alanların tamamında ciddi bir hava kirliliği de söz konusudur ki, motor üreticileri bunun için araçların bekleme durumunda yakıt harcamamasını sağlayan farklı düzenekler geliştirmeye çalışıyor olsa da maalesef hala yeterince efektif bir çözüm ortaya konulabilmiş değil.

Şahsi araçların yoğun biçimde kullanılıyor olmasından dolayı, neredeyse tüm şehirlerde ağır bir trafik sorunu mevcut. Bu durumun sürdürülemez olduğu ise Çin’de günün belli saatlerinde hava kirliliğinin hayati tehlike sınırına ulaşması ile kamusal boyutta anlaşılmış durumda. Bu ülkede otomobillerden çok iki tekerlekli kara taşıtları kullanılıyor olmasına karşın, işe gidiş ve mesai sonu saatleri sırasında, oldukça ciddi bir trafik ve hava kirliliği sorunu yaşanıyor.

2017/12/22/cin-de-trafik-basa-bela.jpg

Çin’in Tongji Üniversitesi ve Alman BMW (Bayerische Motoren Werke AG) firması ortak bir şehir planlama projesini geliştirdiler ki, her ne kadar bugünden bakıldığında biraz fantezi gibi görünüyor olsa da, aslında oldukça akılcı bir çözüm olduğu söylenebilen proje, raysız kara taşıtlarını, raylı birer araçmış gibi seyredecekleri bir sisteme dahil ediyor ve trafik bütünüyle gelişmiş bir yapay zekaya emanet ediliyor. Bu sayede tek merkezli trafik kontrol üniversitesi hiçbir zaman durmayan ve sıkışmayan bir trafiği tesis edebilirken, geleceğin elektrikli motorlu araçları için de uygun bir zemin hazırlanmış oluyor.

2017/12/22/bmwtrafikproje.jpg

BMW’nin projesinin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise bisiklet ve motosikletler için mevcut karayolunun üzerine yeni bir yol inşa edilmesi. Buna neden olarak firma, iki tekerli trafikle otomobil trafiğinin aynı zeminde yer almaması gerekliliğini gösteriyor. Oldukça önemli bir güvenlik unsuru olarak sayılan proje, bu tip araçların yoğun kullanıldığı Çin için oldukça önemli bir proje olarak tanımlanırken, sistemin sıfır emisyon öngörmesi de önemli bir özelliği olarak kabul ediliyor.