Teknoloji

Turkcell, yerli e-posta servisi yapacak

Yerli dijital servisler geliştiren Turkcell, şimdi de yerli elektronik posta (e-mail) servisi için harekete geçti.

Türiye’nin verisinin Türkiye’de tutulmaması en çok tartışılan konulardan biri. Yerli dijital servisler geliştirerek, bu konuda harekete geçen Turkcell, yeni bir dijital servisler için kolları sıvadı. Bunlardan biri yerli e-posta servisi. Diğeri ise yerli navigasyon. En büyük eksiklerimizden birinin yerli ve milli e-posta servisi olduğunu anlatan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Bu servisi sunabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çok yakın zamanda Türkiye artık kendi e-posta servisini kullanmaya başlayacak” dedi.

‘AYNI HATAYI YAPMAYALIM’

Dünyada yeni dönemde petrolün yerini artık verinin aldığını belirten Terzioğlu, “Türkiye dünyada en fazla veri üreten ülkelerden birisi. Bizim Orta Doğu ülkelerinin yüz yıldır yaptığı hatayı yapmamamız lazım. Onlar ham petrolü topraktan çıkardı, varili 70-80 dolara sattı. Sonra o petrolü alıp işleyenler işlenmiş ürünleri bu ülkelere milyonlarca dolara geri sattı. Veri de aynı. Bugün GB’ı tüm dünyada 2-2.5 dolar seviyesinde. Ama işlendiğinde milyarlarca dolarlık değere dönüşüyor. O nedenle bizim kendi verimizi kendi ülkemizde saklayıp, burada işleyip yeni servislere dönüştürmemiz lazım” dedi.

2018/10/29/turkcell-yerli-e-posta-servisi-yapacak.jpg

NAVİGASYON İÇİN GERİ SAYIM

Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine göre; Bundan yaklaşık 3.5 yıl önce “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın” diye yola çıktıklarını söyleyen Terzioğlu, şunları anlattı:

“Bu yolda bugün sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan 130 milyondan fazla kez indirilen onlarca dijital servis geliştirdik. Bu servislerimiz Turkcell’in yerli veri merkezleri üzerinde çalışıyor, halkımızın verisi Türkiye’de kalıyor ve yeni değerlere dönüşüyor. Örneğin; mesajlaşma platformumuz BiP, müzik platformumuz fizy, TV platformumuz TV+ ve elbette en fazla veri üretilen yer olan arama motoru pazarında Yaani ile varız. Yakın zamanda yerli navigasyon sistemimiz de devreye girecek. Yeni nesil yerli bir e-posta hizmeti sunmaya başlamaktaki amacımız, bu ülke sınırları içerisinde gönderilen e-postaların da yine Türkiye’nin içerisinde tutulmasını sağlamak. Türk halkı bugüne kadar bizi yalnız bırakmadı, servislerimize teveccüh gösterdi. Yerli e-posta servisimizi de aynı şekilde sahipleneceklerini ümit ediyorum.”