Teknoloji

Türksat 5A uydusunun fırlatılacağı tarih belli oldu

Türksat 5A uydusunun 2020 yılının ikinci çeyreğinde, ABD’nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Türksat 5A ve 5B uyduları ile ilgili son bilgiler geldi.

Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen, “Türkiye’nin aktif uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun olduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A’nın yapım çalışmalarının ise devam ettiğini” söyledi.

Satellite 2019’da (Dünyanın en büyük uydu fuarı) Türksat AŞ olarak yer aldıklarını söyleyen Cenk Şen şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en önemli uydu işletmecisi olan Türksat olarak fuar kapsamında uydu üretici ve işletmecileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimiz ülkemiz adına çok olumlu ve verimli geçti.”

TÜRKSAT 5A 2020 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE UZAYA GÖNDERİLECEK

Şen, 31 derece doğu lokasyonuna atılacak Türksat 5A uydusunun, bir aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD’nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini belirtti.

Bunun Türkiye için güzel bir deneyim olacağını aktaran Şen şu ifadeleri kullandı:

“Bu, gelecekteki projelere de kapı açacak. Yabancı şirketin, uzayla ilgili birçok gelecek projesi var. Birlikte çalışmak her iki şirkete de birçok fırsat sunacak.”

UYDU ÜZERİNE FAYDALI YÜK EKİPMANLARI MONTAJI BAŞLADI

Türksat AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere’deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini açıkladı.

Ertok, uydunun panellerinin, 2 ay önce İngiltere’nin Portsmouth şehrine getirildiğini ve uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajının başladığını duyurdu.

Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının ardından uydunun alt sistem testlerine başlanacağını söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu testin ardından uydu ağustosta Fransa’ya gönderilecek. Burada servis modül ve faydalı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlayacak.”

Türksat 5A’nın hizmete girmesinin ardından sadece yayıncılık alanında değil, aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’yı kuşatan kapsama alanına sahip olunacak.