Teknoloji

Twitter’dan yeni karar dini gruplara hakaret yasak!

Twitter nefret söylemine yönelik kurallarını güncelledi. Dini grupları virüslere, farelere veya böceklere benzeten paylaşımlar yasaklanacak.

Şirket, karşı tarafı insan yerine koymayan söylemlere yönelik bu yasağın dini gruplar dışındaki grupları da kapsayarak genişletileceğini açıkladı.

Twitter bu kararla ilgili kullanıcılardan fikir aldı. Twitter kullanıcıları, nefret gruplarına ve siyasi örgütlere karşı onları insan yerine koymayan bir dil kullanmak istediklerini bildirdi.

Twitter, “İnsanların çevrimdışı ortamda zarar görme riskine odaklanıyoruz ve araştırmalar, karşısındakini insan yerine koymayan dilin bu riski artırdığını gösteriyor.”

TWITTER’DA NELER YASAKLANIYOR

Twitter’ın nefret söylemi politikası hali hazırda kullanıcıların dini gruplar hakkındaki klişeleri kullanarak, örneğin bir dine inananların terörist olduğunu söyleyerek, korku tellallığı yapmasını yasaklıyor.

Bunun dışında nefret yaratabilecek türden fotoğrafların kullanımı da yasak. Buna fotoğrafların üzerlerinde oynayarak insanlara hayvan özellikleri ekleyen türden fotoğraflar da dahil.

HESAPLAR DONDURULACAK

Twitter, nefret paylaşımlarını engellemek üzere kullanıcı şikayetleri yanı sıra yapay zeka kullanacak.

Kuralları ihlal eden şahısların hesapları dondurulacak. Fakat bu kuraldan önce yapılan paylaşımlarla ilgili birşey yapılmayacak.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNUCULARI RAHATSIZ

Fakat bazı ifade özgürlüğü savunucuları büyük teknoloji şirketlerinin paylaşımlara dair kurallarını sıkılaştırmasından rahatsız.