Teknoloji

Uzaydaki ilk bebek 2031’de doğacak

Dr. Egbert Edelbroek, internet üzerinde kurulan ilk uzay ülkesi Asgardia’nın kongresinde konuştu, “Uzaydaki ilk bebek 2031’de doğacak” dedi.

Uzayda üreme üzerine çalışmalar yapan SpaceBorn United’ın CEO’su Dr. Egbert Edelbroek, 2016’da kurulan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia‘nın kongresinde konuştu, “Uzaydaki ilk bebek 12 yıl içinde doğacak” dedi.

Uzayda doğum yapmak isteyen 30 kadın!

“Hamilelik süreci Dünya’da yaşanacak. Doğum yaklaştığında uzaya 24 ya da 36 saatlik uçuşlar yapılacak. Kadın, yörüngede doğumu yapıp, bebeğiyle Dünya’ya dönecek.”

“Bu doğum, 2031 gibi gerçekleşecek. Doğum, alçak Dünya yörüngesinde gerçekleşecek.”

“Bu bir planlama işi… Bir hamile ile çalışmayacağız. Bu doğumu gerçekleştirmek isteyen kadınlarla çalışacağız.”

“Belki bu sayı 30 olacak. Neden 12 yıl diye soracaksanız da… Cevabım şu… Önce uzay turizmi gelişecek. Ardından buna yatırımlar beklenecek, yapılacak… Bu tabii ki zaman alacak.”

“Yaptığımız ön araştırmalara göre şunu söyleyebilirim… Uzayda doğumda yaşanacak riskin Dünya’daki doğumdan farkı yok.”

Uzayda doğacak ilk bebek nereli olacak?

Bugüne kadar uzayda doğum sadece 1997 yılında gözlemlendi. NASA deneyinde uzaydaki hamile farelerin başarılı şekilde doğum yaptığı görüldü. Geçtiğimiz Haziran ayında da bir Rus yetkili uzayda doğacak ilk bebeğin Rus olacağına dikkat çekmişti.

Asgardia nedir?

12 Ekim 2016’da Igor Ashurbeyli tarafından kurulmuş bir uzay ulusudur. İnternet sitesi üzerinden vatandaşlık başvurusu almaktadır, mevcutta başvuru 573 bini geçmiştir. Türkiye’den 50 bin başvuru yapılmıştır; Türkiye, Çin ve ABD’den sonra başvuru yapılan üçüncü ülkedir.

Vatandaş olmak isteyen yılda 100 Euro ödemek zorunda

Asgardia vatandaşları, vatandaşlık haklarını sürdürebilmek için yıllık 100 Euro ödemek zorundadır. Asgardia Parlamentosu Başkanı Lembit Öpik “Vatandaşlık ücretine katkıda bulunmanız, evrende gezegenimizin ötesine yeni ufuklara ulaştığımızda, insanlığın bir sonraki macerasının tarihini aktif olarak inşa eden o elit topluluğun bir parçası olduğunuzu gösterir” diyerek bu fiyatı savunmuştur.