Teknoloji

Uzaydan dünya manzarılı otel

Rusya zengin turistler için uzaya 5 yıldızlı lüks otel yapmayı planlıyor.

Rus Uzay Ajansı Roscosmoc, Uluslararası Uzay İstasyonu’na zengin turistler için dünya manzaralı bir otel yapmanın planlarını yapıyor. Zengin turistler, dünyaya bir de öyle bakacaklar.

Uzaya kurulması düşünülen ultra-lüks süit, Dünya'ya 643 km uzaklıkta bulunacak ve turistler ikişer metreküp özel kabinlerde konaklayacak. Pek çok yaşam standardına uzayda da sahip olacak turistler; kablosuz internet, egzersiz ekipmanları ve sağlık malzemelerine ulaşabilecekler. Uzay yürüyüşünü ise profesyonel kozmonotlar eşliğinde istasyon dışında gerçekleştirilecek.

2017/12/26/uzay_2.jpg

Fiyatı Dudak Uçuklatıyor

Lüks otelin 26 milyar ruble (1,7 milyar lira) maliyetli olacağı tahmin ediliyor. Bu para ise özel ve devlet eliyle karşılanacak.Uzay otelde kalmanın masrafı ise bir hayli yüksek. Henüz inşa edilmese de rezervasyon ücreti belli olmuş durumda. Bu yolculuk için RKK Energia şirketine önceden 4 milyon dolar vermek durumunda. Yolculuk için gerekli hazırlıkların ardından 2 yıl sonra ise 12,6 milyon dolarlık ikinci ödemeyi yapacak. Son taksit olan 10,8 milyon dolar ise uzaya uçuştan önce ödenecek.