Teknoloji

WeTransfer gönderilerin başka hesaplara gittiğini itiraf etti

WeTransfer, yaşadıkları teknik bir problem nedeniyle yanlış kişilere gönderim yapıldığını itiraf etti. 2 gün boyunca gönderilen dosyalar yanlış kişilere gitti.

WeTransfer büyük boyutlu dosyaların gönderimini sağlayan bir program. WeTransfer yaşadıkları teknik bir sorun sebebiyle gönderilerin yanlış kişilere gittiğini duyurdu. 16 ve 17 Haziran’ı kapsayan iki gün boyunca, bu uygulamayla dosya gönderen bazı kullanıcıların paylaşımları istedikleri kişilere değil, yanlış kişilere ulaştı.

Platform, yaşanan bu olaydan sonra kullanıcılara e-posta ile bilgilendirme yaptı.

Açıklamada, “17 Haziran Pazartesi günü, hizmetlerimizi destekleyen e-postaların istenmeyen e-posta adreslerine gönderildiği keşfettik. Şu anda potansiyel olarak etkilenen kullanıcıları bilgilendiriyoruz ve ilgili makamlara bilgi verdik. Bu olay 16 ve 17 Haziran’da gerçekleşti ve keşfedildikten sonra derhal kullanıcılarımızı korumak için güvenlik önlemleri aldık.”

“Ayrıca, kullanıcılarımızın transferlerinin güvenliğini sağlamak için transfer bağlantılarını engelledik. Hala olayın kapsamını ve nedenini araştırıyoruz ve en kısa sürede daha kapsamlı bir açıklama yapacağız” açıklamasını yaptı.

AYDA 50 MİLYON KİŞİ WETRANSFER KULLANIYOR

2009 yılından beri faaliyette olan WeTransfer’e ayda 50 milyondan fazla kullanıcı, 1 milyara yakın dosya gönderimi sağlıyor.

Web’in yanısıra Firefox ve Chrome internet tarayıcısı eklentisi ile Android ve iOS mobil uygulamaları üzerinden de kullanılan WeTransfer’de, 2 GB’ye kadar dosyalar ücretsiz gönderilebiliyor.

WeTransfer Plus versiyonunda ise bu boyut tek seferde 20 GB’a çıkıyor. Aylık 2.99 dolarlık ücret karşılığı kullanıcılara 100 GB’lik depolama alanı sağlanıyor.