USD
3,6563
12°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Türk askeri Başika'dan Musul operasyonu sonrası çekilecek

Türk askeri Başika'dan Musul operasyonu sonrası çekilecek
11 Ocak 2017 12:28

Irak Büyükelçisi Salih El-Obaidi, Başika'daki Türk askerinin çekilmesiyle ilgili ''Çekilme Musul operasyonu sonrası'' dedi.

Irak Büyükelçisi Salih El-Obaidi, Başika Kampı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükelçi, "Türkiye'nin Irak topraklarında operasyon yapmasını beklemiyoruz, böyle bir beklentimiz yok. Başika Kampı ziyareti programda yoktu" dedi.

ÇEKİLMESİ KONUSUNDA UZLAŞILDI

Irak Büyükelçisi El-Obaidi, Türk askerlerinin Başika kampından çekilmesi konusunda uzlaşıldığını söyledi. Büyükelçi, Musul operasyonu sonrası çekilmede uzlaşıldığını bildirdi.  Büyükelçi, "Türkiye'den operasyon beklentimiz yok" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN VARLIĞI ZORUNLU

Milli Savunma Fikri Işık bu konuda açıklama yaptı. Işık "Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılıdır. Bu noktada Türkiye ile Irak arasında anlaşmazlık yoktur. Başika'da Türk askerinin varlığı bir zorunluluktur. Bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesi Irak'ın güvenliği kadar Türkiye'nin güvenliği açısından önemlidir. DEAŞ'tan bölgenin temizlenmesi için Başika'daki Türk askeri büyük çaba veriyor. Çok sayıda DEAŞ'lı terörist etkisiz hale getirildi. Başika'nın amacı bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesi ve bölgede başka terör örgütlerinin barınmaması için gerekli çalışmaların yapılması. Terör örgütlerinden bölge tamamen arındıktan sonra Irak ile Türkiye tekrar konuşacaktır. DEAŞ temizliğinden sonra bu konuyu dostane bir şekilde çözeceğiz. Irak'ın da bu konuda tereddütünün olmaması gerekiyor" dedi.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP
canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için tıklayın.
En Popüler Galeriler