Yaşam

3 bin 500 fidan dikti adaya hayat verdi

14 yıl önce Keban Baraj Gölü Havzasında yerleştiği adaya diktiği 3 bin 500 fidan ile hayat veren 80 yaşındaki Ziya Abay’ı, Vali Çetin Oktay Kaldırım ve beraberindeki heyet ziyaret etti.

Tunceli ile Elazığ ile arasında Keban Baraj Gölü Havzasının ortasındaki bir adaya yerleşen Ziya Abay (80) 14 yılda 3 bin 500 fidan dikerek adaya hayat verdi ve gerçek bir “Robinson Crusoe” hikayesi ortaya koydu. Abay’ın ilk misafiri Vali Çetin Oktay Kaldırım oldu. 

Ziya Abay, Eskişehir’de eşini kaybettikten sonra memleketi Tunceli’ye döndü. Tunceli ile Elazığ arasında Keban Baraj Gölü Havzasında kalan bir ada keşfedip oraya yerleşen Abay’ın hikayesi Türkiye’de gündem oldu. 

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, beraberindeki heyet, Ziya Abay’a sürpriz yaptı. Adaya tekne ile giden Vali Kaldırım ve beraberindekiler Ziya dede ile sohbet edip, yetiştirdiği ağaçlardan topladığı meyvelerden yedi. 

Ziya Abay’ı kaldığı adasında ziyaret ettiklerini ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Burada güzel bir ortam oluşturmuş son derece doğal olarak çeşit çeşit meyve yetiştirdiği bir ortam olmuş. Yaklaşık 14 yıldır burada yaşıyor bizde kendisini ziyaret etmiş olduk kendisini tebrik ediyorum” dedi. 

Çok mutlu olduğunu dile getiren Ziya Abay ise Vali Kaldırım’ın kendisini ziyaret edeceğinin hiç aklına gelmediğini ve sürpriz olduğunu aktardı. Abay, ayrıca burada bulunan her şeyi kendisinin kendi imkanları ile yetiştirdiğini aktardı.