Yaşam

300 kilo dinamitle yıkılmadı, bugün kendiliğinden yıkıldı

Bursa'da dün 300 kilo dinamit patlatılarak yıkılmak istenen 13 katlı bina, bugün kendiliğinden yıkıldı.

300 kilo dinamitle yıkılmayan bina kendiliğinden yıkıldı

Bursa'da dün 300 kilo dinamit patlatılarak yıkılmak istenen 13 katlı bina, bugün kendiliğinden yıkıldı.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ait olduğu belirtilen arazideki, 13 katlı atıl bina için Bursa Valiliği'nden yıkım kararı alındı. Bunun üzerine, dün binanın ilk 3 katına 300 kilogram dinamit yerleştirildi.

​İlk patlatma işlemi, ikinci ve üçüncü katlara giden bağlantı kablolarının kopması nedeniyle gerçekleşmedi. Yapılan çalışmanın ardından patlama gerçekleşti fakat bina, yıkılmadı. Ekipler, binanın daha sonra yıkılması yönünde karar alınmasıyla bölgeden ayrıldı.

KENDİLİĞİNDEN ÇATIRDAMAYA BAŞLADI

Atıl durumdaki 13 katlı bina, bugün öğle saatlerinde kendiliğinden yıkıldı. Bina bugün yerle bir olurken, olay sırasında zarar gören olmadı.Bina yıkımını üstlenen firmanın çalışanlarından Abdullah Kayhan, dünkü yıkım çalışmalarının ardından güvenlik nedeniyle bir gün bekleme kararı aldıklarını belirterek, "Gece bina yakınında bir bekçi bıraktık. Sabah da inceleme için geldik. Saat 11.00 sularında binadan çatırdama sesleri gelmeye başladı. Ardından da bina kendiliğinden yıkıldı. Çok şükür kaza, bela olmadan yıkıldı.'' diye konuştu.

TRT BELGESELİ İÇİN YIKILMAYA ÇALIŞILMIŞTI

TRT Belgesel kanalında yayınlanacak "Bakalım işe yarayacak mı?" adlı programda, "Depremde yaşam üçgeni oluşturmaya yarayacak bir eşya var mı?" sorusuna cevap aramak için, Osmangazi ilçesindeki 13 katlı boş bir binanın ilk 3 katına uzmanlarca 300 kilogram dinamit yerleştirildi. Ekipler, dinamitlerin bir kısmının patlamadığını tespit edince ikinci deneme gerçekleştirilmiş, bu denemede de bina yıkılmayınca, belgesel çekimleri bir başka tarihe ertelenmişti.