Yaşam

Ankara’da milyonluk fuhuş çetesi çökertildi

Ankara’da bir apartmanda kadınlara zorla fuhuş yaptırarak yıllık 20 milyon lira gelir elde ettikleri iddia edilen çeteye operasyon düzenlendi.

Ankara’da bir apartmanda kadınlara zorla fuhuş yaptırdıkları iddia edilen çeteye operasyon düzenlendi. Bu yolla yıllık 20 milyon lira gelir elde ettikleri iddia edilen çeteden gözaltına alınan 9 şüpheliden 2’si tutuklandı. 

Ankara’da fuhuş operasyonu

AA‘da yer alan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kacakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu koordinesinde operasyon başlatıldı.

Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti İle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir yıllık teknik ve fiziki takibin ardından “İnsan ticareti” ve “Bir kimseyi fuhşa teşvik etmek, bunun yolunu kolaylaştırmak ya da fuhuş için aracılık etmek veya yer temin etmek” suçlarıyla ilgili Ankara ve Muğla illerinde eş zamanlı operasyon başlattı.

Polis ekipleri, yaptıkları operasyonla fuhuş çetesinin lideri olduğu öğrenilen şüpheli Ayten Aksüt’ü Muğla’nın Fethiye ilçesindeki villasında, diğer zanlılar Türkan Karakış, M.Y, F.B, Ş.P, S.M, B.C.K, N.S. ile G.G’yi ise Ankara’da gözaltına aldı. 

İşsiz kadınlar tehditle fuhşa zorlanmış

Ekipler, çete lideri Ayten Aksüt’ün Çankaya ilçesi Mithatpaşa Caddesi’ndeki 5 katlı bir apartmanın dairelerinin bir kısmını satın aldığını, bir kısmını kiraladığını ve burada fuhuş yaptırdığını belirledi. Herhangi bir işi ya da mesleği olmayan yaklaşık 30 kadının çaresizliklerinden faydalanan çetenin, zorla ve tehditle fuhuş yaptırdığı tespit edildi. Çetenin aynı zamanda bu kadınları günlük 60-70 erkekle fuhuş yapmaya zorladığı ve çetele tutturdukları öğrenildi.

Fuhşa zorlanan kadınların kazandıkları paranın yarısını kendileri, diğer yarısını da çete üyeleri alırken kurulan bu düzenle çetenin hafta içi yaklaşık 3-4 bin, hafta sonu da 10-15 bin lira ve yıllık yaklaşık 20 milyon lira para kazandığı tespit edildi.

Muğla’dan Ankara’da apartmanı kamerayla izleyip talimat vermiş

Çete lideri Ayten Aksüt’ün Muğla’nın Fethiye ilçesinde kaldığı ikametinden Ankara’da fuhuş yaptırdıkları apartmanı kurulan kamera sistemiyle cep telefonundan uzaktan takip ettiği ortaya çıktı. Liderin çetesini buradan yönlendirdiği belirlendi.

Fuhuş çetesinin aynı zamanda binanın giriş-çıkışı ile odaları gizli kamera sistemiyle izleyip erketelerle kontrol altında tuttukları öğrenildi. Bu yöntemle polis baskınlarını önceden görüp dairelerde önlem aldıkları, görüntüleri de izleyerek çalışanlara talimat verdiği tespit edildi.

Çalışmak istemeyenler aileleriyle tehdit edilmiş

Fuhuş yapmak istemeyen kadınlar ve bu sistem içerisinde yer almak istemeyen kişilerin aileleri çete tarafından tehdit edilmiş, yakalandıklarında ise kesinlikle konuşmamaları için baskı uygulanmış. 

Emniyetteki işlemleri tamamlanıp mahkemeye sevk edilen zanlılardan Ayten Aksüt ile Türkan Karakış tutuklandı. M.Y, F.B, Ş.P, S.M, ve G.G. ise elektronik kelepçe takılarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.